Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 7.04.2019 r.

(fot.Kimmo Palosaari/Wikipedia)

Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ, informatyk z Akademii Górniczo - Hutniczej, przedstawia kolejny etap w dziejach rozwoju elektroniki.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, amerykański inżynier i wynalazca JACK KILBY (1923 -2005) w 1958 r. przedstawił światu "układ scalony", epokowy jak się później okazało wynalazek, który o dziwo nie bez trudu zyskiwał popularność.

Dlaczego? Posłuchaj!

 


 

 

Ławka z figurami Ottona Nikodyma i Stefana Banacha na krakowskich Plantach (wg projektu Stefana Dousy, odsłonięta 14 października 2016 r.)

( fot. Uuuxxxyyyzzz/Wikipedia).

 

Dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk przypomina sylwetkę STANISŁAWY NIKODYM z domu Liliental (1897 - 1988), która jako pierwsza kobieta uzyskała w 1925 r. doktorat z nauk matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Zazwyczaj wymieniana jest jako małżonka wybitnego matematyka OTTONA NIKODYMA (1887 - 1974), który nota bene, ma wraz ze Stefanem Banachem na krakowskich Plantach " pomnik - ławkę"

Stanisława Nikodym oprócz matematyki interesowała się poezją i malarstwem, a najwięcej jej obrazów posiada w swoich zbiorach Muzeum Okręgowe w SANDOMIERZU.

Posłuchaj!

 

(fot.Gryffindor/Wikipedia).


Urodzona we Lwowie BOŻENA MODELSKA - STRZELECKA była geografem i historykiem geografii (1916 - 1974).

Ekspatriowana po II wojnie światowej ze Lwowa, przez Kraków dotarła do Wrocławia, gdzie pracowała do 1961 roku, by później powrócić do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński.


To jeszcze jeden kobiecy, naukowy życiorys, który przybliża prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 

 


 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1927061

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię