Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 3.05.2019 r.

(fot.rebelpilot/Wikipedia)

Oto kolejny rozdział z historii komputera.

Jak to się stało, że ogromne komputery obsługujące wielu użytkowników, ustąpiły miejsca powszechnie dziś używanym komputerom osobistym - wyjaśnia informatyk z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ.

Posłuchaj !

Fot. ZBIGNIEW MENTEL.

 


 

(fot. obraz Aleksander Sleńdziński 1843 /Wikiepdia).

 

Ekspert z zakresu historii medycyny prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o dorobku polskiej myśli medycznej w dziedzinie resuscytacji czyli ratowania życia ludzkiego, przywracania funkcji życiowych.

Kiedy upowszechniła się metoda " usta - usta" i czy metoda przepuszczania iskry elektrycznej, zaproponowana przez JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO (1768 - 1838), okazała się trafną diagnozą?

Posłuchaj!

 


 

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia).

 

Gorlicki regionalista i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH tym razem przypomina o badaniach prowadzonych w latach trzydziestych XX w. w WYSOWEJ i okolicy, przez geologa prof. HENRYKA ŚWIDZIŃSKIEGO (1904 -1969).

Jego imieniem nazwane zostało jedno z ujęć wody mineralnej w tym beskidzkim uzdrowisku. Ujęcie posiada charakterystyczną drewnianą obudowę.

(fot.Wikipedia)

Henryk to - 0,62% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, borowa. Woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie.


Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1937603

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię