Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 28.07.2019 r.

Dawna Akademia Lubrańskiego ( fot.Błażej Cisowski)

 

W lipcu 2019 r. mija 500. lat od założenia w Poznaniu Akademii Lubrańskiego. 

Ta wyższa uczelnia działała w Poznaniu w latach 1519 –1780,  a założył ją tamtejszy biskup  JAN LUBRAŃSKI (1456 -1520).

Akademia rządziła się swoimi prawami, a w XVII i XVIII w. posiadała także samorządną konwokację profesorów, zorganizowaną na wzór konwokacji Akademii Krakowskiej.

J.Matejko "Założenie Akademii Lubrańskiego" (1866). Fot.Wikipedia.

 

W 1780 r. szkołę przejęła Komisja Edukacji Narodowej, łącząc ją z Akademią Wielkopolską i przekształcając w szkołę wojewódzką dla województwa poznańskiego.

O działalności  Akademii Lubrańskiego o jej znanych studentach, informuje  prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj!

 


Ławka z figurami Ottona Nikodyma i Stefana Banacha na krakowskich Plantach (wg projektu Stefana Dousy, odsłonięta 14 października 2016 r.)

( fot. Uuuxxxyyyzzz/Wikipedia).

 

 

Dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk przypomina sylwetkę STANISŁAWY NIKODYM z domu Liliental (1897 - 1988), która jako pierwsza kobieta uzyskała w 1925 r. doktorat z nauk matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Zazwyczaj wymieniana jest jako małżonka wybitnego matematyka OTTONA NIKODYMA (1887 - 1974), który nota bene, ma wraz ze Stefanem Banachem na krakowskich Plantach " pomnik - ławkę"

Stanisława Nikodym oprócz matematyki interesowała się poezją i malarstwem, a najwięcej jej obrazów posiada w swoich zbiorach Muzeum Okręgowe w SANDOMIERZU.

Ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - fot.Marek Banaczek

 

Dzięki tej audycji, dzięki pomocy słuchaczy Radia Kraków  dr DANUCIE CIESIELSKIEJ  udało się ustalić dokładną  dzienną datę śmierci Stanisławy Nikodym.    Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię