Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 22.09.2019 r.

(fot.Cavallo/Wikipedia)

 

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI wyjaśnia z jakich materiałów budowano KRAKÓW, począwszy od Wawelu i królewskich sarkofagów, poprzez posadzki krakowskich świątyń i płytę Rynku.

Posłuchaj!

 


 

Stanisławów/Iwano Frankiwsk - fot. Roman Zacharij/Wikipedia.

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina naukowy dorobek, pochodzącego ze STANISŁAWOWA (dziś Iwano Frankiwsk na Ukrainie). paleobotanika ANDRZEJA ŚRODONIA (1908 -1998).

W 1936 obronił pracę magisterską i został starszym asystentem w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po jej upadku przez Węgry i Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w polskich formacjach wojskowych. Urlopowany w latach 1943 - 1945 był pracownikiem naukowym School of Botany w University of Cambrigde.

Po powrocie do kraju ponownie związał się zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim,

Pozostawił ponad 120 publikacji, w tym ok. 60 prac naukowych, z których przeważająca część dotyczy historii roślinności czwartorzędu.

Posłuchaj!

 

 


 

LWÓW  - Cmentarz Obrońców Lwowa ( fot.pl:user:Stako/Wikipedia).

 

Urodził się w 1850 r. w DUSOCINIE koło Grudziądza. Był wybitnym chirurgiem i ... generałem brygady Wojska Polskiego.

LUDWIK RYDYGIER (1850 -1920) w latach 1869–1873 studiował medycynę najpierw w KRAKOWIE, a później na uniwersytecie w Greiswaldzie, gdzie zmienił nazwisko na spolszczone Rydygier .

W latach 1887 - 1897 był kierownikiem Katedry Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później przeniósł się do LWOWA.

Walczył w jego obronie z Ukraińcami w listopadzie 1918 r. W trakcie walk o Lwów włączył się w tworzenie służb medyczno-sanitarnych Wojska Polskiego. W 1920 r. rozpoczął organizowanie szpitali wojskowych i został zweryfikowany jako generał brygady.  Zmarł nagle, 25 czerwca 1920 r.

Życiorys i naukowe osiągnięcia prof. Ludwika Rydygiera przypomina prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj! 

 


 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię