"Uważna i dialektyczna" to kolejna duża wystawa w w Zofia Weiss Gallery Tym razem jest ona dedykowana kobietom artystkom. Tytuł wystawy jest trawestacją tytułu kultowego filmu „Rozważna i Romantyczna” (Sense and Sensibility) nakręconego na podstawie powieści angielskiej pisarki Jane Austen z 1811 roku. Fabuła „Rozważnej i Romantycznej” osnuta jest wokół kontrastu kobiecych charakterów, a tytułowy rozsądek i romantyczność generuje różne i fascynujące modele zachowań.
Te właśnie niejednorodne zachowania mają bez wątpienia swoje odbicie w dziełach kobiet artystek, które zaprezentujemy na naszej wystawie. Tytuł zawiera dwa słowa: uważna i dialektyczna – oba definiujące naturę płci pięknej. Uważna – to czujna i wyczulona, skoncentrowana, wpatrzona i wsłuchana ale też skrupulatna, drobiazgowa i wnikliwa.
A co znaczyć może – dialektyczna? To dochodząca do prawdy poprzez ujawnianie sprzeczności tkwiących w pojęciach i sądach. Ujmująca rzeczywistość jako proces wyłaniania się i przezwyciężania przeciwieństw. Zajmująca się poprawnością argumentacji dążącej do wznoszeniem się umysłu od danych zmysłowych do obiektywnej prawdy czyli idei.
Na wystawie dzieła wybitne, które budują atrakcyjną i dyskursywną strukturę ekspozycji
- A
- A
- A
"Uważna i dialektyczna” - Malarki, rzeźbiarki, projektantki na wystawie w Zofia Weiss Gallery
Ekspozycja dedykowana kobietom artystkom nosi tytuł „Uważna i dialektyczna", który jest trawestacją tytułu kultowego filmu „Rozważna i Romantyczna” nakręconego na podstawie powieści angielskiej pisarki Jane Austen z 1811 roku. Fabuła „Rozważnej i Romantycznej” osnuta jest wokół kontrastu kobiecych charakterów generujących różne i fascynujące modele zachowań . Te niejednorodne zachowania - jak mówi kuratorka wystawy Zofia Weiss – mają swoje odbicie w dziełach pokazywanych na wystawie . O sztuce reprezentujących różne pokolenia artystek w programie Koło kultury z Zofią Weiss historykiem sztuki, kuratorką wystawy Jolanta Drużyńska.
W gronie uczestniczek wystawy są : Aleksandra Biedrzycka, Zofia Błażko, Anna Błądek, Aleksandra Brodzińska, Maria Czarniecka, Ewa Ćwikła, Anna Jagodova, Mariola Jaśko, Nina Zielińska – Krudysz, Małgorzata Lazarek, Daria Miloszewska, Ewa Rosiek – Buszko, Kaja Solecka, Agnieszka Staak – Janczarska, Gocha Meg Stankiewicz, Mariola Wawrzusiak, Katarzyna Zawierucha.
Dodatkowo, z grona klasyków: Zofia Albinowska-Minkiewiczowa (1886 - 1972), Carlotta Bologna (1909 - 2001) i Aneri Irena Weissowa (1888 - 1981) oraz nieco rzemiosła i sztuki naiwnej.

UWAŻNA I DIALEKTYCZNA.
25 LISTOPADA 2023 – 7 STYCZNIA 2024
Autor:
Jolanta Drużyńska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask