-
Rozmowy w Stambule jako element strategii Rosji
Inicjatywa Władimira Putina dotycząca rozmów bez warunków wstępnych jest – zdaniem prof. Kozerawskiego – elementem strategii przeciągania konfliktu i pozorowania dobrej woli. Brak udziału samego Putina oraz niskiego szczebla przedstawiciele rosyjskiej delegacji sugerują brak realnej chęci zakończenia wojny. -
Rosyjska strategia wyniszczenia i przewaga operacyjna
Federacja Rosyjska wciąż posiada inicjatywę operacyjną na froncie i konsekwentnie wzmacnia swój potencjał militarny. Zdaniem eksperta to Ukraina, a nie Rosja, mogłaby skorzystać z ewentualnej pauzy operacyjnej. Rosja nie potrzebuje zawieszenia broni – prowadzi wojnę na wyczerpanie przeciwnika. -
Rola USA i wpływ polityki Trumpa
Zmienna postawa Stanów Zjednoczonych, szczególnie pod wpływem Donalda Trumpa, osłabia pozycję Ukrainy. Propozycje Trumpa, m.in. uznanie zajętych terenów i ograniczenie obecności NATO w Europie, wpisują się w rosyjską narrację i mogą destabilizować ukraińskie dążenia do suwerenności i integracji z Zachodem. -
Znaczenie dyplomatyczne Turcji i realne oczekiwania
Rozmowy w Stambule, mimo braku kluczowych liderów, są sukcesem dyplomatycznym Turcji i prezydenta Erdogana. Jednak prof. Kozerawski zaznacza, że nie należy spodziewać się przełomu – Rosja stawia żądania nierealne, głównie na potrzeby własnej propagandy i mobilizacji społecznej.
- A
- A
- A
"Turcja wygrywa wizerunkowo, Rosja gra strategicznie". Prof. Kozerawski o rozmowach pokojowych w Stambule
„To nie jest realna próba zakończenia wojny, tylko strategia przeciągania konfliktu” – mówi w Radiu Kraków prof. Dariusz Kozerawski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, były rektor Akademii Obrony Narodowej, uczestnik misji wojskowych m.in. w Bośni, Iraku, w Afganistanie, komentując zapowiedziane rozmowy pokojowe Rosji i Ukrainy w Stambule.Rozmowy pokojowe w Stambule – strategia Rosji czy dyplomatyczna pułapka?
Na czwartkowe popołudnie zaplanowano rozmowy pokojowe w Stambule pomiędzy Rosją a Ukrainą. Spotkanie, które miało być pierwszym tego rodzaju po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, budzi wiele pytań co do intencji jego inicjatorów i realnych szans na zakończenie konfliktu.
Prof. Dariusz Kozerawski podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że propozycja rozmów ze strony Władimira Putina, złożona bez warunków wstępnych, nie wynika z autentycznej chęci zakończenia wojny, lecz wpisuje się w strategię przeciągania i zwodzenia Zachodu.
Rosja prowadzi wojnę na wyniszczenie – przewaga militarna i pauza operacyjna
Federacja Rosyjska stosuje strategię na wyniszczenie, czyli takie długotrwałe przeciąganie konfliktu. Zazwyczaj korzyści z tego typu strategii mają te strony, które mają dużo większy potencjał polityczny, militarny, gospodarczy i dużo większe zdolności prowadzenia tego typu działań
– ocenia.
Obecność niskiego szczebla przedstawicieli rosyjskiej administracji, brak samego Putina i niepewność co do obecności kluczowych liderów zachodnich, takich jak prezydent USA, świadczą – zdaniem eksperta – o raczej pozorowanym charakterze tych działań.
Prof. Kozerawski zauważa jednak, że inicjatywa operacyjna na froncie wciąż należy do Rosji, a pauza w działaniach zbrojnych mogłaby być paradoksalnie bardziej korzystna dla Ukrainy niż dla Kremla.
Pauza strategiczna na froncie z zasady jest korzystna dla tej strony, która ma problemy militarne, a nie dla tych, którzy tak naprawdę realizują swoje cele. Nie do końca zgodziłbym się z tą typowo militarną, taktyczną, operacyjną przyczyną propozycji rozmów w Stambule – tłumaczy były rektor Akademii Obrony Narodowej.
Rola USA i wpływ Donalda Trumpa na wojnę w Ukrainie
Pytany o rolę Stanów Zjednoczonych i ich zmienną politykę wobec konfliktu, prof. Kozerawski wskazuje, że polityka Donalda Trumpa, oparta m.in. na siedmiopunktowym planie zakładającym utrwalenie rosyjskich zdobyczy terytorialnych oraz wykluczenie Ukrainy z NATO, wpisuje się w rosyjską narrację propagandową i może destabilizować pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej.
Gość Radia Kraków widzi w tym też skrupulatnie zaplanowaną realizację politycznych planów wewnętrznych Rosji: „Zdajemy sobie sprawę z tego, że te żądania Federacji Rosyjskiej są nierealne. Myślę, że strona rosyjska ma tego głęboką świadomość. Tego typu żądania, nawet jeśli przeciwnik lub przeciwna, negocjacyjna strona nie będą w stanie ich spełnić, składa się na potrzeby własnego, wewnętrznego rynku politycznego. Można wtedy swojemu społeczeństwu tłumaczyć: nie ma wyjścia, musimy kontynuować nasze działania”.
Turcja jako mediator w wojnie Rosja–Ukraina – sukces dyplomatyczny Erdogana
Prof. Kozerawski dostrzega też rolę Turcji jako gospodarza rozmów – mimo autorytarnych praktyk, Ankara zyskuje na znaczeniu jako negocjator dzięki swojemu położeniu i politycznemu potencjałowi.
Szanse na przełom są – w opinii gościa Radia Kraków – znikome, a propozycje Rosji – w tym żądania dotyczące statusu Ukrainy poza NATO i odsunięcia sił Sojuszu za Odrę – są nierealne i mają głównie funkcję propagandową, skierowaną do wewnętrznego odbiorcy w Rosji.
Z naszej perspektywy widzimy: łamanie prawa międzynarodowego, pełnoskalowy konflikt zbrojny, zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy. Rosjanom przedstawia się jako specjalną operację wojskową lub jako walkę z nazistami, chęć odzyskania swego terytorium. […] Poparcie społeczeństwa rosyjskiego dla zaangażowania Moskwy w tym konflikcie zbrojnym jest, niestety, ciągle wysokie
– podsumowuje gość Radia Kraków.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:04
W piątek 21. Krakowska Noc Muzeów. Gdzie warto się wybrać?
-
17:36
Nowy Targ: mężczyzna tylko oparł się o latarnie, dwie osoby trafiły do szpitala
-
16:37
Korki jakich Tarnów jeszcze nie widział [ZOBACZ FILM]
-
16:10
Zwykła szkoła, niezwykli ludzie. Przepis na najlepsze liceum w Polsce
-
15:33
Ich głos jest tak samo ważny. Ruszyła kampania społeczna „Mamy głos. Usłysz go”
-
15:20
Grupowe zwolnienia w Krakowie. Ekspert: "To nie kryzys, to transformacja rynku pracy"
-
14:45
Ich głos jest tak samo ważny. Ruszyła kampania społeczna „Mamy głos. Usłysz go”
-
14:34
Obraz Vincenta van Gogh w Domu Rodzinnym Jana Pawła II – wyjątkowa wystawa w Wadowicach
-
14:27
Wypadek na autostradowej obwodnicy Krakowa. Spore utrudnienia w ruchu
-
13:05
Wyrzuciła przez balkon 25 tys. złotych, bo uwierzyła dzwoniącemu, że w banku pracuje złodziej
-
12:10
"Turcja wygrywa wizerunkowo, Rosja gra strategicznie". Prof. Kozerawski o rozmowach pokojowych w Stambule
-
15:39
Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki