|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Biografia najsłynniejszej pisarki dla dzieci

Margareta Strömstedt
Astrid Lindgren
Przełożyła Anna Węgleńska
Marginesy 2015


W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci przypominamy postać najsłynniejszej pisarki dla dzieci. Według wielu jest ona również najsłynniejszą Szwedka w historii kraju. O  Astrid Lindgren napisano wiele książek i opracowań, ale ta, wznowiona właśnie po polsku  w nowej formie, jest wyjątkowa. Napisała ją Margareta Strömstedt, dziennikarka, pisarka, która pojawiła się w życiu Astrid już w latach sześćdziesiątych, a ich przyjaźń trwała do końca życia pisarki. Margareta Strömstedt biografię napisała jeszcze za życia Astrid,  bliska znajomość była ułatwieniem, ale z drugiej strony niewygodna, zwłaszcza kiedy przyszło pisać o najtrudniejszym dla słynnej pisarki okresie wczesnej młodości i borykania się z olbrzymimi problemami. O tych trudnych sprawach Strömstedt pisze z rozwagą, ciepło, równocześnie nie pomijając szczegółów, które w swoim czasie stały się tematem numer jeden dla badaczy biografii autorki Pippi. Nieślubne dziecko poczęte w momencie wkraczania w dorosłość, nieujawniany przez Astrid jego ojciec, samotna wyprawa do Sztokholmu, narodziny ukochanego synka Larsa, którego trzeba było zostawić u rodziny zastępczej w Kopenhadze, a potem kilkuletnia walka o utrzymanie kontaktu a w końcu sprowadzenie dziecka do Szwecji; kiedy czyta się o tym etapie w życiu słynnej pisarki, to odnajduje się całkiem nowe tropy do analizy jej powieści, szczególnie dla starszych dzieci, takich jak "Mio mój Mio", "Bracia Lwie serce" czy "Ronja córka zbójnika".
Pierwsza część biografii to szczęśliwe dzieciństwo w Smalandii, dużą część książki Margareta Strömstedt poświęca szukaniu śladów "Dzieci z Bullerbyn" czy "Emila ze Smalandii"  w harmonijnym dorastaniu Astrid w wiejskim krajobrazie. Właśnie to zderzenie beztroskiego dzieciństwa w dużej rodzinie z brutalnym wejściem w dorosłość i walką z przeciwnościami w wielkim mieście jest fascynująco pokazane przez biografkę.

Dużo w tej książce odniesień do twórczości, fragmentów tekstów, ilustracji z książek, wiele też zdjęć z całego życia Astrid Lindgren, również z najpiękniejszych lat popularności i sławy, z której znakomicie potrafiła korzystać, wpływając na różne środowiska, również polityczne, w sprawach dotyczących dzieci.
Ponad sto książek Astrid Lindgren przetłumaczono na 73 języki. Z jej opowieści korzystają pedagodzy, lekarze i terapeuci na całym świecie. Jaką rolę odegrała Astrid Lindgren nie tylko jako autorka książek - o tym jest też ta pasjonująca opowieść. A przede wszystkim to historia człowieka, kobiety, która do końca pozostała sobą i głęboko wierzyła w moc literatury.

W Tomach i Tomikach wspomnienie o Astrid tłumaczki, Anny Węgleńskiej, która przełożyła również tę biografię, a której przygoda z tłumaczeniami i znajomość Astrid Lindgren rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych  od książki pt. "Ronja, córka zbójnika".

100%
0%