Jedną z podstawowych metod oceny stanu pacjentów z zespołami otępiennymi są wywiad lekarski oraz badania fizykalne. Na ich podstawie medyk wypełnia na papierowych arkuszach skale medyczne, które pozwalają na postawienie diagnozy na temat rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Jest to proces czasochłonny i może być obarczony błędami, bo opiera się na subiektywnych odczuciach pacjenta oraz obserwacjach lekarza. - Znacznie lepiej byłoby bazować na twardych danych. W sukurs przychodzi inżynieria biomedyczna, która od dawna rozwija m.in. metody zbierania oraz przetwarzania różnych sygnałów generowanych przez ciało człowieka - wyjaśnia dr Daria Hemmerling.
- A
- A
- A
Sztuczna inteligencja na podstawie głosu pomoże zdiagnozować chorobę Parkinsona
Daje szansę na szybszą i skuteczniejszą diagnozę oraz ocenę chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Huntingtona czy Parkinsonizm Metoda badania lekarskiego, wykorzystująca gogle do poszerzonej rzeczywistości ma być także bardziej komfortowa dla pacjentów. Dr Daria Hemmerling z Akademii Górniczo-Hutniczej wraz ze swoim zespołem opracowała model właśnie takiej diagnozy, która przypomina wizytę w gabinecie z tym, że lekarza wspiera wirtualny awatar, który zadaje pytania i prosi chorego o odpowiedź i wykonanie konkretnych czynności. Ich poprawność oraz wiele innych parametrów jest mierzona i notowana w systemie. Program wykorzystuje sztuczną inteligencję i mieszaną rzeczywistość. O nowoczesnej diagnozie wspomagającej pracę lekarzy z dr Darią Hemmerling z Wydziału Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH rozmawia Joanna Gąska.Opracowanie metody rejestracji sygnałów oraz ich przetwarzania w celu diagnozowania chorób neurodegeneracyjnych – takich jak Parkinsonizm czy choroba Huntingtona – to cel, jak stawia przed sobą kierowany przez nią zespół z Wydziału Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Złożony projekt „Wykorzystanie mieszanej rzeczywistości do diagnostyki i oceny stanu chorób neurodegeneracyjnych” otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER. Jako narzędzie do pozyskiwania sygnałów naukowcy chcą wykorzystać gogle mieszanej rzeczywistości (MR) HoloLens 2.

- W przypadku rzeczywistości mieszanej mamy do czynienia z hybrydą świata realnego z wkomponowanymi w niego cyfrowymi obiektami, którymi można manipulować. Coraz częściej wykorzystuje się to w profesjonalnych zastosowaniach. Dzięki temu chirurdzy mogą np. trenować przeprowadzanie zabiegów na trójwymiarowych hologramach organu pacjenta, a technicy planować montaż różnych elementów w fizycznej przestrzeni, posługując się ich wirtualnymi modelami - wyjaśnia autorka projektu.
Aby tak dokładne operacje były możliwe, stworzone do tego gogle wyposażone są w bardzo precyzyjne kamery, mikrofony oraz sensory, które śledzą zachowania użytkownika. To właśnie je inżynierowie z AGH chcą wykorzystać, aby pozyskać od pacjentów dane diagnostyczne. Dzięki wykorzystaniu mieszanej rzeczywistości pacjentowi może zostać wyświetlona postać lekarza, który poprosi o wykonanie jednej bądź kilku czynności jednocześnie, np. przejście kilku kroków tam i z powrotem, wykonanie określonych zabiegów rękami czy wypowiedzenie kilku słów. System będzie natomiast w czasie rzeczywistym rejestrował dane, które mogą być istotne dla postawienia diagnozy: postawę, płynność ruchów czy artykulację oraz prędkość mowy. Będzie też śledził sakkady, czyli mimowolne ruchy gałek ocznych, które u chorych wyglądają zupełne inaczej niż u osób zdrowych. Naukowcy chcą, aby na podstawie tak uzyskanych danych opracowane przez nich rozwiązanie pozwalało na postawienie poprawnej diagnozy z 80 proc. skutecznością. Jeśli to się uda, będzie to pierwsze na świecie narzędzie, które pozwala na jednoczesną rejestrację oraz analizę wielu sygnałów istotnych w procesie wykrywania chorób neurodegeneracyjnych.
Joanna Gąska/ materiały prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:42
Awaria wodociągu na al. Słowackiego w Krakowie. Wody nie będzie przez kilka godzin
-
09:28
Kościół razem z ubogimi, Leon XIV i duch Franciszka. "To nie jest papież trumpista"
-
09:22
Rośnie ruch ale i zyski spółki na płatnym odcinku autostrady A4
-
07:09
W Tychach sprawdzian aspiracji Wisły
-
06:50
W Małopolsce znowu cieplej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 09.05
-
22:01
Nagranie z kaplicy Sykstyńskiej tuż po wyborze Leona XIV. Unikatowy film
-
21:24
„Papież środka”. Kim jest Leon XIV? Adam Szostkiewicz: „Zdrowy kompromis i styl Franciszka”
-
20:49
Papież Leon XIV: pokój niech będzie z wami wszystkimi
-
19:50
Jak będzie wyglądał Kościół z papieżem Leonem XIV na czele?
-
19:06
W Krakowie Dzwon Zygmunt uczcił wybór nowego papieża
-
19:05
Euforia w Watykanie! Biały dym ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską
-
18:31
Kardynał Robert Prevost z USA nowym Biskupem Rzymu!