Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Spadochroniarzem się jest a nie bywa". W Dniu Weterana żołnierze małopolskich jednostek wspominają misje

Polskie Siły Zbrojne uczestniczą w misjach międzynarodowych od 1953 roku. Od tego czasu w 90 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy żołnierzy i członków personelu wojskowego. Początkowo polskie kontyngenty wojskowe jako część sił pokojowych ONZ, specjalizowały się głównie w logistyce - transporcie żywności i broni oraz działaniach saperskich - w rozminowywaniu terenu, naprawach dróg i mostów. Na początku lat 90. Polacy przejęli zadania operacyjne. Niedługo potem rozpoczęły się misje bojowe, m.in. w Iraku i Afganistanie. 29 maja wojsko polskie obchodzi Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Źródło: archiwum prywatne uczestnika misji

Najdłuższą i najtrudniejszą, była misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Na przestrzeni niemal 20 lat,  służbę w rejonie kontrolowanym przez talibów, pełniło 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.  44 nigdy nie wróciło do Polski a 200 odniosło poważnie rany. Dzięki wysiłkom polskiej armii w Afganistanie  wyszkolono tysiące tamtejszych policjantów i żołnierzy. Polacy pomagali też przy budowie, dróg, sieci energetycznych, szkół i szpitali. Zdobywali doświadczenie w trudnych warunkach wojennych  i chronili ludność cywilną.   

W 2007 roku Polska zwiększyła swoje zaangażowanie w  Afganistanie i przejęła odpowiedzialność za dwie afgańskie prowincje. Wtedy też wydarzył się incydent, który poskutkował pierwszym w powojennej Polsce procesem o zbrodnię wojenną. 16 sierpnia 2007 roku polscy żołnierze ostrzelali okolice Nangar Khel. Użyli moździerza i broni maszynowej. Część z pocisków spadła na wioskę. W wyniku ostrzału zginęło sześć osób a trzy zostały ciężko ranne. Wśród poszkodowanych były kobiety i dzieci. Wkrótce po zdarzeniu, żołnierze zostali oskarżeni o zabójstwo ludności cywilnej. Ostatecznie kwalifikacja czynu została zmieniona, ale oskarżeni zostali uznani za winnych złego wykonania rozkazu i skazani na kary więzienia w zawieszeniu.

W szczytowym okresie służby, Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie liczył ponad 2,5 tys. żołnierzy. Po zakończeniu misji ISAF, Polacy włączyli się w kolejną natowską misję o charakterze doradczo-szkoleniowym. Ostatnia, XIII zmiana liczyła maksymalnie 400 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Pod koniec 2014 roku, koszty polskiej obecności wojskowej w Afganistanie przekroczyły 6 mld złotych. 

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię