- A
- A
- A
#1 - Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca należy do najciekawszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Turyści płyną łodzią zbudowaną z połączonych wąskich czółen. To podróż o zmiennym tempie. Rzeka raz gwałtownie skręca i przebija się przez kolejne skały, by za chwilę zwolnić na głębokim rozlewisku.Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, w zależności od aktualnego poziomu Dunajca. Łodzie prowadzone są przez miejscowych górali, którzy podczas opowiadają o historii, tradycji, przyrodzie, ale również przytaczają bardziej i mniej znane legendy. W czasie spływu turyści z różnych perspektyw obserwują "wizytówki" Pienińskiego Parku Narodowego takie jak Trzy Korony czy Sokolicę.
Spływ jest także okazją do obserwacji charakterystycznych gatunków roślin m.in. bagiennej olszyny górskiej czy chryzantemy Zawadzkiego. W rejonie Pienin występuje ponad 180 gatunków ptaków (bocian czarny, czapla siwa, pluszcz) oraz ryb - 17 gatunków (brzana, lipień czy kleń). Na największą uwagę zasługuje jednak niepylak apollo - motyl o białych skrzydłach z czarnymi i czerwonymi plamkami.
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich istnieje od 1934 roku. Do dyspozycji turystów jest około 250 łodzi. Sezon trwa od kwietnia do października. Za wyjątkiem Wielkanocy i Bożego Ciała z atrakcji, przy dobrej pogodzie, można korzystać codziennie.
Warto wiedzieć, że zanim spływ Dunajcem stał się turystyczną atrakcją, rzeką transportowano drewno do skupów, które mieściły się wzdłuż brzegu. Na tratwach przewożono także węgiel czy suszone owoce. Część transportów odbywała się na krótkich odcinkach, a część docierała aż do samego Gdańska.
Pieniński Park Narodowy utworzono w 1932 roku. Był to pierwszy park narodowy w Polsce. Rocznie zwiedza go ponad 800 tysięcy turystów.
Gość audycji: Henryk Węglarz z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Dunajcu
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Najnowsze
-
11:29
W sobotę rano początek astronomicznej jesieni
-
11:23
Tanio nie bedzie
-
10:51
Mariusz Błaszczak: Polska cały czas doskonali swoje siły obronne
-
09:51
Bogdan Klich: chyba nikt do tej pory nie strzelił bezpieczeństwu Polski w kolano tak jak minister Błaszczak
-
09:51
Tarnów ponownie zagościł na kartach książki
-
09:41
Kolejne zgłoszenia do pogotowia górskiego od turystów, których zaskoczył zmrok w Tatrach
-
09:20
W piątek darmowa komunikacja miejska w powiecie chrzanowskim
-
09:01
Biologiczna „matrioszka”, czyli małż w małży - odkryta dzięki badaniu w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
-
08:26
IMGW: najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów
-
07:59
Zakopane: centrum komunikacyjne gotowe; kosztowało 80 mln zł
-
07:49
Zbigniew Ziobro: "Zielona granica" uderza w żołnierzy i policjantów
-
07:32
Małopolska Noc Naukowców nadchodzi! Już 29 września noc pełna odkryć i naukowej zabawy!
-
21:20
Muzeum Agatów w Rudnie
-
18:37
Od czwartku nocny remont Zakopianki w Głogoczowie
-
14:05
K. Rzońca: Za likwidacją 800+ i z nadzieją na sejmowe mandaty w okręgu nowosądeckim
-
14:04
K. Rzońca: Za likwidacją 800+ i z nadzieją na sejmowe mandaty w okręgu nowosądeckim
-
21:49
Ukraińska etnomuzykolgia i rekonstrukcja muzyki tradycyjnej. Rozmowa z Martą Bodnar. / Українська етномузикологія та реконструкція традиційної музики. Розмова з Мартою Боднар.
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
-
18:19
Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF
-
15:39
#PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I