- A
- A
- A
#1 - Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca należy do najciekawszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Turyści płyną łodzią zbudowaną z połączonych wąskich czółen. To podróż o zmiennym tempie. Rzeka raz gwałtownie skręca i przebija się przez kolejne skały, by za chwilę zwolnić na głębokim rozlewisku.Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, w zależności od aktualnego poziomu Dunajca. Łodzie prowadzone są przez miejscowych górali, którzy podczas opowiadają o historii, tradycji, przyrodzie, ale również przytaczają bardziej i mniej znane legendy. W czasie spływu turyści z różnych perspektyw obserwują "wizytówki" Pienińskiego Parku Narodowego takie jak Trzy Korony czy Sokolicę.
Spływ jest także okazją do obserwacji charakterystycznych gatunków roślin m.in. bagiennej olszyny górskiej czy chryzantemy Zawadzkiego. W rejonie Pienin występuje ponad 180 gatunków ptaków (bocian czarny, czapla siwa, pluszcz) oraz ryb - 17 gatunków (brzana, lipień czy kleń). Na największą uwagę zasługuje jednak niepylak apollo - motyl o białych skrzydłach z czarnymi i czerwonymi plamkami.
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich istnieje od 1934 roku. Do dyspozycji turystów jest około 250 łodzi. Sezon trwa od kwietnia do października. Za wyjątkiem Wielkanocy i Bożego Ciała z atrakcji, przy dobrej pogodzie, można korzystać codziennie.
Warto wiedzieć, że zanim spływ Dunajcem stał się turystyczną atrakcją, rzeką transportowano drewno do skupów, które mieściły się wzdłuż brzegu. Na tratwach przewożono także węgiel czy suszone owoce. Część transportów odbywała się na krótkich odcinkach, a część docierała aż do samego Gdańska.
Pieniński Park Narodowy utworzono w 1932 roku. Był to pierwszy park narodowy w Polsce. Rocznie zwiedza go ponad 800 tysięcy turystów.
Gość audycji: Henryk Węglarz z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Dunajcu
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Najnowsze
-
12:45
Ludzkie szczątki w studzience kanalizacyjnej w Charsznicy. Służby ustalają tożsamość
-
12:12
Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze spadło do 'jedynki' https://t.co/3FklD5xjX2
-
11:10
RT @EwaSzkurlat: Żaden z 35 małopolskich i dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. Mimo to gminy…
-
11:10
RT @JakubNizinski: ‼️Mateusz Bochnak z @MKSCracoviaSSA w @RadioKrakow Rozmawiał @ryszkamarcin https://t.co/rL4FBV9jhA
-
11:05
Gorliccy strażacy otwarli swoją jednostkę dla dzieci i młodzieży
-
10:59
Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska... - Japonia z Kazikiem Pawłowskim
-
10:45
Bochnak: Pierwsze wrażenie z szatni Cracovii jest bardzo dobre. ROZMOWA
-
10:42
Kolejny rekord zbiórki WOŚP w Gorlicach
-
10:42
Są tylko o rok młodsi od Radia Kraków
-
10:37
RT @JakubNizinski: ‼️Rozmowa @ryszkamarcin z Bartoszem Jarochem z @WislaKrakowSA już na www @RadioKrakow https://t.co/lyYKRlvVMv
-
10:35
53 zakażenia koronawirusem, nie zmarł żaden chory z COVID-19
-
10:11
King Tuff - Smalltown Stardust
-
10:07
Jaroch: W drużynie jest wiara, że będzie lepiej. ROZMOWA
-
10:05
Od kiedy rzeka zaczyna nas obchodzić? Zostań ambasadorem przyrody, tej najbliższej
-
09:53
Nowe meble? Oto materiały, jakich warto użyć do zabudowy
-
09:45
GOPR podsumował 2022 rok
-
09:35
#RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Nie będzie takiej sytuacji, że jakiś uchodźca zostanie bez pomocy https://t.co/RYprirPHcg
-
09:26
Spory korek na płatnym odcinku autostrady A4 w stronę Katowic. Mocno zwalniamy za węzłem Rudno i tak jest prawie do… https://t.co/36o3DjLXRL
-
09:26
Spory korek na płatnym odcinku autostrady A4 w stronę Katowic. Mocno zwalniamy za węzłem Rudno i tak jest prawie do… https://t.co/36o3DjLXRL
-
09:00
LUTY Z PUCHAREM ZAKOPANEGO AMATORÓW W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM