Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#1 - Spływ przełomem Dunajca

Spływ przełomem Dunajca należy do najciekawszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Turyści płyną łodzią zbudowaną z połączonych wąskich czółen. To podróż o zmiennym tempie. Rzeka raz gwałtownie skręca i przebija się przez kolejne skały, by za chwilę zwolnić na głębokim rozlewisku.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj audycji
Spływ przełomem Dunajca

Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, w zależności od aktualnego poziomu Dunajca. Łodzie prowadzone są przez miejscowych górali, którzy podczas opowiadają o historii, tradycji, przyrodzie, ale również przytaczają bardziej i mniej znane legendy. W czasie spływu turyści z różnych perspektyw obserwują "wizytówki" Pienińskiego Parku Narodowego takie jak Trzy Korony czy Sokolicę.

Spływ jest także okazją do obserwacji charakterystycznych gatunków roślin m.in. bagiennej olszyny górskiej czy chryzantemy Zawadzkiego. W rejonie Pienin występuje ponad 180 gatunków ptaków (bocian czarny, czapla siwa, pluszcz) oraz ryb - 17 gatunków (brzana, lipień czy kleń). Na największą uwagę zasługuje jednak niepylak apollo - motyl o białych skrzydłach z czarnymi i czerwonymi plamkami.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich istnieje od 1934 roku. Do dyspozycji turystów jest około 250 łodzi. Sezon trwa od kwietnia do października. Za wyjątkiem Wielkanocy i Bożego Ciała z atrakcji, przy dobrej pogodzie, można korzystać codziennie.

Warto wiedzieć, że zanim spływ Dunajcem stał się turystyczną atrakcją, rzeką transportowano drewno do skupów, które mieściły się wzdłuż brzegu. Na tratwach przewożono także węgiel czy suszone owoce. Część transportów odbywała się na krótkich odcinkach, a część docierała aż do samego Gdańska.

Pieniński Park Narodowy utworzono w 1932 roku. Był to pierwszy park narodowy w Polsce. Rocznie zwiedza go ponad 800 tysięcy turystów.

Gość audycji: Henryk Węglarz z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Dunajcu

Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię