Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #3 – Jordanów: tu zaczyna się Podhale

W wakacyjnej trasie Radia Kraków czas na południe i Jordanów położony w Kotlinie Rabczańskiej. Warto tu zboczyć po drodze w Tatry i najlepiej - zostać na dłużej. W programie Skarby Małopolski atrakcje od Sasa do Lasa. Szukaliśmy zabytków i klimatu miasta, rozmawialiśmy o UFO i zawodach strażackich, a także próbowaliśmy góralskiej kuchni.

Zabytki

Jordanów został założony w XVI wieku. Fundatorem był Wawrzyniec Spytek Jordan z Zakliczyna. Jest to najstarsze miasto w powiecie suskim. Obecnie mieszka tu 5,5 tysięcy osób. Ruszyliśmy wspólnie ze Stanisławem Bednarzem, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej w poszukiwaniu wyjątkowych zabytków, ale i ciekawostek...
Posłuchaj Stanisława Bednarza

Burmistrz Andrzej Malczewski: Jordanów jest zielony

Co jest największym atutem Jordanowa? Dlaczego warto się tu zatrzymać po drodze w Tatry? Co przyciąga ludzi do Jordanowa? Między innymi na takie pytania w rozmowie z Radiem Kraków odpowiedział burmistrz Andrzej Malczewski.

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Jordanowa, Andrzejem Malczewskim Andrzej Malczewski. / fot: Damian Radziak

Andrzej Malczewski. / fot: Damian Radziak

Ufolog Robert Leśniakiewicz: Nie wszystko UFO, co się świeci z góry

Czy w Jordanowie lądowało UFO? A może udało się w mieście zaobserwować jakieś paranormalne zjawiska? Posłuchajcie koniecznie!

Posłuchaj rozmowy z ufologiem Robertem Leśniakiewiczem Robert Leśniakiewicz. / fot: Damian Radziak

Robert Leśniakiewicz. / fot: Damian Radziak

Galeria Stara Chałupa

Galeria Stara Chałupa to wyjątkowe miejsce tworzone przez Renatę i Stanisława Starców. W 120-letnim domu dzięki wiekowym meblom można przenieść się w czasie. Oprócz drewnianej lodówki, lampy woskowej czy maszynki do korkowania butelek można zobaczyć kompletnie wyposażony zakład rymarski. Wnętrze Chałupy urozmaicają dzieła właścicieli takie jak malowane na szkle obrazy i ręcznie rzeźbione figurki. Stara chałupa nie ma określonych godzin otwarcia. Galeria jest otwarta zawsze kiedy jej mieszkańcy są w domu. Wystarczy zapukać!

Posłuchaj o Galerii Stara Chałupa

Przewodnik Marek Popielarz: Jordanów jest doskonałą bazą wypadową

Gdzie z Jordanowa udać się na dłuższą wycieczkę? Jordanów można potraktować także jako bazę wypadową. Gdzie się zatem wybrać z Jordanowa?

Posłuchaj rozmowy z przewodnikiem Markiem Popielarzem Marek Popielarz. / fot: Damian Radziak

Marek Popielarz. / fot: Damian Radziak

Posłuchaj o gotowaniu tradycyjnych potraw
Jednym ze sztandarowych dań kuchni góralskiej jest kwaśnica. Dlatego w Jordanowie, czyli tam gdzie zaczynają się góry, na początek ugotowaliśmy tę zupę. Emil Latawiec, szef kuchni Karczmy u Lipy, zapewnia, że najlepszy przepis to ten tradycyjny, a tradycja nakazuje, żeby gotować ją na wędzonym żeberku.

Przedstawiciele Związku Podhalan o słodkościach

„Murzynki jordanowskie” i moskole na słodko. Skąd się wzięły te przepisy i czy jest jakaś ich historia?

Posłuchaj o słodkościach

Bezpieczne wakacje

Marcin Małysz z redakcji motoryzacyjnej Radia Kraków radzi jak planować podróże w czasie upałów.
Posłuchaj Marcina Małysza Marcin Małysz. / fot: Damian Radziak

Marcin Małysz. / fot: Damian Radziak

Sport i rekreacja


Uczniowski Klub Sportowy DELTA

Razem z zawodnikami Uczniowskiego Klubu Sportowego DELTA w Jordanowie wzięliśmy udział w treningu Lekkoatletycznym, który poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Firek. Skąd uczniowie biorą motywacje do trenowania?

Posłuchaj o Uczniowskim Klubie Sportowym Delta

OSP Jordanów

Z prezesem OSP Adamem Niziołem rozmawialiśmy o zawodach drużyn strażackich. Pod koniec czerwca, na ostatnich zawodach wojewódzkich OSP, strażacy z Jordanowa w klasie "A" (od 16 do 30 lat) zajęli drugie miejsce. Natomiast drużyna żeńska - pierwsze.

OSP Jordanów wygrywała także w klasie "B" (powyżej 30 roku życia) i uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn startujących w tych zawodach. Drużyna żeńska oraz męska "B" pod koniec sierpnia będzie brała udział w zawodach krajowych w Koninie.

Posłuchaj rozmowy z prezesem OSP Adamem Niziołem Andrzej Orawczyk i Adam Nizioł / fot.: Daman Radziak

Andrzej Orawczyk i Adam Nizioł / fot.: Daman Radziak

Muzyka

Muzyczną część wizyty w Jordanowie rozpoczęliśmy od... oglądania polichromii! Agnieszka Barańska ruszyła podziwiać XIX-wieczne, ścienne malowidła do dawnego budynku Sądu Grodzkiego. To jeden z tych najokazalszych, ceglanych obiektów w samym centrum miasta. O niezwykłym znalezisku opowiadał Radiu Kraków burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski. We wnętrzu budynku  znajduje się także mała salka, służąca spotkaniom czy kameralnym koncertom i właśnie z okazji zakończenia renowacji zaśpiewał w niej jordanowski chór Bel Canto. Obsypany międzynarodowymi nagrodami zespół otwarty jest dla wszystkich którzy chcą śpiewać. Tak zapewnia jedna z chórzystek i współzałożycielka chóru Magdalena Stankiewicz.
Posłuchaj o chórze Bel Canto
W innych, muzycznych sprawach trzeba się było jednak z samego centrum Jordanowa ruszyć. Pojechaliśmy dosłownie 10 kilometrów dalej, do Rabki, gdzie mieszka i działa jeden z najbardziej  zapracowanych gitarzystów w okolicy - Kuba "Bobas" Wilk.
Posłuchaj Kuby "Bobasa" Wilka Kuba

Kuba "Bobas" Wilk i Agnieszka Barańska / fot: Damian Radziak

Na koniec jeszcze krótka wizyta w Sidzinie, skąd pochodzi Justyna Biedrawa. Sidzina leży raptem 15 km od Jordanowa, ale głos Justyny ma o wiele szerszy zasięg, bo  bardzo polubili  ją internauci. Agnieszka Barańska rozmawiała z Justyną o tym, jak nie mając romantycznej natury, śpiewać piosenki o miłości.
Agnieszka Barańska i Justyna Biedrawa / fot: Damian Radziak

Agnieszka Barańska i Justyna Biedrawa / fot: Damian Radziak

Posłuchaj Justyny Biedrawy
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię