Papież Franciszek w jednym z wywiadów powiedział: „Jeśli chcemy wiedzieć, kim jest Maryja, trzeba pytać o to teologów, a jeśli chcemy wiedzieć, jak Ją kochać, trzeba się pytać ludu”. Papież niezwykle ciepło wyraża się o religijności ludowej. Podczas Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej w Aparecidzie w 2007 roku zredagowano dokument (jednym z autorów był właśnie J. Bergoglio), w którym podkreślono, że religijność ludowa najdobitniej wyraża się w sanktuariach maryjnych. Bo tam Bóg przychodzi, by pomóc człowiekowi, dzięki błagalnemu wzywaniu Maryi. Prośby do Matki Boskiej wyrażane są całym sercem, w sposób bardzo emocjonalny, czasem może egzaltowany, dziecinny, ale niezwykle szczery. Ludzie czułość Boga odnajdują właśnie w Matce Boskiej.

Maryję katolicy otaczają szczególnym kultem w różnych zakątkach świata. Czczą ją w małych kapliczkach, bazylikach i sanktuariach. A swoją wiarę, cześć i zawierzenie manifestują w najróżniejszy sposób. I nawet jeśli w jej kulcie pojawiają się elementy przedchrześcijańskie, jak choćby piękny, zachowany w Polsce zwyczaj święcenia kwiatów i ziół, to w przekonaniach, emocjach i sercach ludzi adresatką jest zawsze Matka Boża.

W dzień Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ulicami miast i wsi Europy Ameryki Południowej i Północnej i Azji przechodzą uroczyste pochody i procesje. I choć pewne elementy święta są wspólne, to wiele krajów zachowało typowe tylko dla siebie zwyczaje

W Grecji na wyspie Kefalonia, między 6 a 15 sierpnia, na dziedzińcu Kościoła Panagia Fidiotissa (Pani od Węży) gromadzą się setki węży. Ludzie przychodzą tłumnie by dotknąć, choć jednego gada. Ma zapewnić to im szczęście. We Włoszech 15 sierpnia na cześć Matki Boskiej odbywa się w Sienie Palio dell’Assunta. Na Sycylii przez dwa tygodnie przed Świętem wierni powstrzymują się od jedzenia owoców. W Libanie składa się życzenia i przynosi prezenty wszystkim znanym Mariom. W Australii odbywają się 14 kilometrowe duchowe wędrówki. W Portugalii święci się ocean i łodzie rybaków.

Przyjrzymy się sanktuarium z listy Papieża Franciszka m.in. w Gwadelupie (Najliczniej odwiedzane sanktuarium maryjnym na świecie, 20 milionów pielgrzymów rocznie), Bazylice Zwiastowania w Nazarecie, sanktuarium Pani Wszystkich Narodów w japońskim Akita.

Odwiedzimy także miejsca, w których obserwowaliśmy obchody i zwyczaje związane z dniem Wniebowzięcia Matki Boskiej m.in. w Mili 23 (Delta Dunaju, Rumunia), Sanktuarium Matki Bożej Sosnowej na Gran Canarii, w Loreto, czy indyjskim Velankanni (także znajduje się na liście papieża Franciszka). Są też miejsca, które szczególnie zapadły nam w pamięć, takie jak Efez, Kapadocja, czy wizerunki Matki Boskiej z Gór Troodos na Cyprze,

Nie zapomnimy oczywiście o historii i poszukamy, w jakich krajach święci się tak jak w Polsce zioła i kwiaty. Nawiążemy do słów papieża Franciszka i zwrócimy uwagę, dlaczego religia w swym popularnym, ludowym wydaniu ma taką siłę i przemawia do wyobraźni wiernych na całym świcie.

Zapraszamy!

Elżbieta i Andrzej Lisowscy

Zdjęcia: Andrzej Lisowski (sanktuarium Matki Bożej Dobrego Zdrowia w Vailankanni k. Nagoru)