Od 3 marca w cyklu Z radiowej biblioteki prezentujemy najnowszą książkę Andrzeja Chwalby "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914 - 1918". Czyta Jacek Romanowski.

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej. Nakładem Wydawnictwa Literackiego w Krakowie ukazała się właśnie praca profesora Andrzeja Chwalby pt "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914 - 1918". Profesor Andrzej Chwalba - mistrz przejrzystej syntezy, historyk o świetnym piórze, niewielu pisze o historii tak, jak on.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.
(z materiałów wydawcy)

Przez dwa tygodnie w radiowej bibliotece słuchamy jej fragmentów. Wybraliśmy rozdziały poświęcone cywilnym skutkom działań wojennych: "Codzienności. Jakości życia", "Zdrowie i choroby", "Dobroczynność i pomoc społeczna", "Zniszczenia materialne", "Migracje i ewakuacje" aż wreszcie "Los kobiet".

Prof. Andrzej Chwalba, historyk i eseista. W swojej karierze zawodowej prof. Chwalba pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1991–1992), Dziekana Wydziału Historycznego UJ (1996–1999), a wreszcie prorektora UJ ds. dydaktyki (1999–2005). Aktualnie kieruje Zakładem Antropologii Historycznej w Instytucie Historii UJ.
Jest znawcą historii XIX i XX wieku, relacji polsko-rosyjskich i dziejów Krakowa. Jest autorem ponad dwudziestu książek, laureatem wielu nagród.

Andrzej Chwalba "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914 - 1918"
Wydawnictwo Literackie 2014
Opracowanie: Barbara Gawryluk.
Czyta: Jacek Romanowski

Z radiowej biblioteki na antenie Radia Kraków od poniedziałku do piątku o godz. 11.45 (powtórka o 22.50).