Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Saga rodzinna, powieść kryminalna i listy.

W Kole Kultury  rozmawiamy sztuce przekładu, konstruowania powieści kryminalnej i tworzenia sagi rodzinnej.


Gośćmi programu w pierwszej godzinie będą autorzy poczytnych powieści kryminalnych Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Poświetnie przyjętej, dziejącej się na Podhalu "Ślebodzie", proponują opowieść pt. "Pionek" (Wydawnictwo Dolnośląskie) dziejącą się na Śląsku i w Zagłębiu. Współczesne śledztwo w sprawie morderstwa kobiety prowadzi do dawnych dramatycznych wydarzeń i serii zabójstw. Czy jest między nimi jakiś związek? Tamten morderca nadal siedzi w więzieniu. Autorzy przywołują zdarzenia z przeszłości, a prowadzenie amatorskiego śledztwa oddają bohaterom znanym już ze Ślebody". Małgorzata i Michał Kuźmińscy opowiedzą o w programie konstruują swoje powieści.

W drugiej godzinie programu porozmawiamy z tłumaczami. Gośćmi programu będą autorzy przekładów dwóch wiosennych nowości: Mateusz Borowski, który tłumaczył powieść Lauren Groff "Fatum i Furia" (Znak)  i Justyna Czechowska, autorka przekładu grubego tomu listów Tove Jansson  (Marginesy).


"Fatum i furia", obsypana na Zachodzie nagrodami, książka roku 2015 Amazona, ulubiona powieść prezydenta Obamy i Stephena Kinga. "Fatum i Furia" to dwugłos o małżeństwie — opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, zderzona zostaje z wersją wydarzeń jego żony — Mathilde.  Mateusz Borowski opowie o nieznanej dotąd w Polsce autorce i o zaskoczeniach, jakie czekają nas przy czytaniu jej powieści.

 

Napisała ich podobno ponad 100 tysięcy. W książce możemy przeczytać około 150. Listy Tove Jansson pisała przez całe życie, najpierw do rodziców, rodzeństwa, potem do przyjaciół, ludzi z którymi pracowała, wreszcie do największej miłości, Tuulikki Pietlia, z którą była związana czterdzieści lat. Z listów biografowie czerpią wiadomości do opisywania artysty, a czytelnicy mogą zbliżyć się do kogoś, kto przez książki był w ich domach obecny przez wiele lat. Tak jest w przypadku Tove Jansson, polskie dzieci również od kilku pokoleń czytają magiczne opowieści o białych trollach, potem często jako dorośli wymieniają te książki jako najważniejsze w życiu. Jak podkresla tłumaczka Justyna Czechowska, dzięki listom możemy prześledzić nie tylko drogę artystyczną Tove Jansson, jak wiadomo przede wszystkim uważała się za malarkę, a dopiero potem za pisarkę. Dowiadujemy się o źródłach jej inspiracji, o pomysłach, które czerpała z życia, o miejscach, które stały się dla niej najważniejsze w życiu.

 

 

Gościem programu będzie Bogna Ziembicka ze swoją najnowsza książką "Na zawsze Różany" (Jak)Autorka zapowiada, że to koniec jej cyklu o Różanach, rodzinnej sagi, którą rozciągnęła przez cały XX wiek zahaczając o dzisiejsze czasy. Akcja wszystkich części toczy się często w Krakowie i w tytułowych niedalekich Różanach, ale w każdym tomie jesteśmy zaskakiwani nowymi wątkami i nowymi miejscami do których autorka przenosi swoich bohaterów.
W "Na zawsze Różany" mamy więc Kraków i współczesny, i powojenny, Poronin, Żegiestów,  jest wyprawa do egzotycznych Indii, obrazy z Izraela, kraju, w którym osiadł jeden z najbardziej tajemniczych bohaterów, Aleksander. Autorka splata różne wątki z poprzednich części, pozwala się odnaleźć zagubionych postaciom, doprowadza do spotkań tych, którzy rozstali się przed laty. Początkiem tej opowieści są przygotowania do ślubu głównej bohaterki, Zosi, która postanawia na uroczystość zaprosić dawnych przyjaciół swojej nieżyjącej już niani, Zuzanny. Ci przyjaciele często muszą przyjechać z dalekich krańców świata.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię