Radio Kraków: Za nami główne obchody stulecia odzyskania niepodległości. To był bardzo obfity w wydarzenia weekend. Podsumujmy to.

 

Piotr Ćwik: Stulecie odzyskania niepodległości to okazja do wielu spotkań i wspominania. Kulminacją tych wydarzeń był na pewno sam dzień 11 listopada, kiedy to odbywały się w całej naszej ojczyźnie uroczystości w wielu miejscach organizowane przez gminy, powiaty czy miasta wojewódzkie, łącznie ze wspaniałym marszem w Warszawie. 250 tysięcy osób, niesamowite wydarzenie. Widać, jak mocno zakorzeniony w nas, Polakach, jest patriotyzm i potrzeba oddawania czci naszym bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski. Takie obchody odbywały się również w Krakowie. Bardzo się cieszę, że udało nam się 11 listopada, moim zdaniem, dobrze zorganizować i przeprowadzić obchody Święta Niepodległości w godnej oprawie. Byłem pod wrażeniem ilości osób biorących w nich udział, można powiedzieć, że Wawel utonął w morzu biało-czerwonych flag. Rozdawaliśmy takie flagi, które zostały pocięte przez panie osadzone w zakładzie karnym w Ruszczy na małe flagi na drzewcach. W ciągu kilkunastu minut rozdaliśmy ich półtora tysiąca i wyruszuliśmy z nimi w korowodzie. Piękne wydarzenie. Ważnym jest, żebyśmy pamiętali o tym, że 11 listopada to okazja do tego, żebyśmy się zjednoczyli wokół wspominania. Kolejne lata budowania przyszłości naszej ojczyzny przed nami i to zjdenoczenie jest potrzebne do skutecznego działania dla dobra Polski. Cieszę się, że znaleźliśmy też czas, żeby spotkać się z pracownikami w Urzędzie Wojewódzkim – 11 listopada to też święto służby cywilnej.

 

Powiedzmy trochę więcej na temat służby cywilnej. Ustawa o niej powstała po to, żeby, jak rozumiem, przywrócić prestiż urzędnika państwowego.

 

W skład służby cywilnej wchodzą członkowie korpusu służby cywilnej. Realizują swoje zadania w wielu różnych obszarach. To między innymi dbałość o bezpieczeństwo obywateli, przecież służba cywilna stoi na straży prawa, jakości norm i dba o swoiste fair play na wolnym rynku. Ważne działki to też pomoc Polakom za granicą, ochrona praw konsumenckich, innowacje i prace badawcze, rozbudowa dróg i kolei, ale też sfera administracji rządowej. Potrzebujemy dobrze działających urzędów, aby obywatele mogli czuć, że państwo jest sprawne.

 

Wydaje mi się, że chodzi też o dobrą współpracę z petentami, że osoba pracująca w służbie cywilnej zapewnia pewne standardy postępowania i kontaktu z mieszkańcami.

 

Można powiedzieć, że administracja rządowa, służba cywilna działa po to, aby petent był zadowolony ze sposobu, w jaki państwo funkcjonuje.

 

Przy okazji – miał pan w rękach nowy paszport?

 

Przyznam się szczerze, że nie. Natomiast śledziłem ten moment, kiedy weszły nowe wzory paszportów i bardzo się cieszę z tego, że to udało się zrealizować. Strony paszportu upamiętniają ważne postaci i miejsca z naszej historii i związane jest to ze świętowaniem stulecia odzyskania niepodległości. To taka lekcja historii w miniaturze.

 

Mamy bardzo dobre informacje dotyczące północnej obwodnicy Krakowa.

 

To, co wydawało się niemożliwe, staje się faktem. Brałem udział w podpisaniu umowy na budowę północnej obwodnicy Krakowa, która zepnie ten swoisty „ring” wokół miasta i odciąży je znacznie. Nowe drogi to rozwój i nad tym rozwojem pracujemy.