Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Roślinne jedzenie przestaje być kompromisowe

Czy da się jeść smacznie i zdrowo bez mięsa? Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania dietą wegańską i wegetariańską. Co ciekawe, zmiany te nie dotyczą jedynie nawyków żywieniowych, lecz również dostępności produktów i oferty gastronomicznej. O ile kiedyś wegetarianizm wymagał dużego wysiłku i ograniczał się do prostych dań, takich jak kotlety sojowe i fasola, dziś wybór roślinnych alternatyw jest ogromny i dostępny niemal w każdym sklepie oraz restauracji. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli Maciej Wielgosz, dietetyk oraz Maciej Otrębski koordynator kampanii Roślinniejemy.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

Zmiany są szczególnie widoczne w supermarketach, gdzie roślinne odpowiedniki tradycyjnych produktów są łatwo dostępne i przystępne cenowo. Produkty wegańskie, które dawniej były niszowe, dziś zajmują stałe miejsce na półkach, konkurując z tradycyjnymi wyrobami. Dzięki temu coraz więcej Polaków decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa.

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo wiele się zmieniło jeżeli chodzi o tę dostępność produktów czy dań wegetariańskich i wegańskich. Jest o wiele łatwiej wybierać taki sposób odżywiania. Nie jest to już gehenna, jak pewnie było to dobre kilkanaście czy więcej lat temu, gdzie osoby, które rezygnowały ze spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych, rzeczywiście musiały kombinować. Często to była dieta oparta na kotletach sojowych, fasoli i jakichś produktach przywożonych z zagranicy – mówi Maciej Otrębski.

Dieta bezmięsna a zdrowie

Dieta wegańska i wegetariańska to jednak nie tylko kwestia wyboru etycznego, ale również zdrowotnego. Maciej Wielgosz, dietetyk, zwraca uwagę na liczne korzyści zdrowotne wynikające z ograniczenia mięsa, zwłaszcza przetworzonego. WHO ostrzega przed ryzykiem nowotworów związanym z jego spożyciem, a wprowadzenie większej ilości warzyw, owoców i produktów roślinnych do diety sprzyja redukcji ryzyka chorób cywilizacyjnych. Produkty takie jak nasiona roślin strączkowych, tofu czy pełnowartościowe zamienniki mięsa są nie tylko zdrowe, ale również mogą być tańszą alternatywą.

Produkty robione z nasion roślin strączkowych, czy wprowadzanie do diety nasion roślin strączkowych, jedne najzdrowszych grup warzyw, zawsze pozytywnie przełożą się na zdrowie i zredukują ryzyko chorób, dawniej zwanych chorobami cywilizacyjnymi – mówi Maciej Wielgosz.

Koszt diety roślinnej

Jednym z mitów dotyczących diet wegańskich i wegetariańskich jest ich rzekomo wyższy koszt. Dieta oparta na prostych produktach roślinnych, takich jak soczewica, fasola czy tofu, może być równie przystępna cenowo jak dieta oparta na produktach odzwierzęcych.

Jeżeli będziemy używać najprostszych zastępników produktów, które mają pełnowartościowe białko, tak jak nasiona roślin strączkowych typu fasola, ciecierzyca, soczewica, groch, bób, może być na przykład mrożony o tej porze roku, czy tofu, które też w tym momencie jest dość tanie, to spokojnie jesteśmy w stanie dietę sobie tak zbilansować, żeby była ona tania, pełnowartościowa, żebyśmy mieli to pełnowartościowe białko – mówi Maciej Wielgosz.

Maciej Wielgosz i Maciej Otrębski, fot. Sylwia Paszkowska

Maciej Wielgosz i Maciej Otrębski, fot. Sylwia Paszkowska

Etyka i zdrowie – motywacje zmiany diety

Wielu Polaków decyduje się na dietę wegańską z pobudek etycznych, widząc w mięsie cierpienie zwierząt. Badania pokazują, że osoby kierujące się motywami etycznymi zazwyczaj trzymają się swojego wyboru dłużej niż te, które rezygnują z mięsa jedynie ze względów zdrowotnych. Niezależnie od motywacji, dieta roślinna oferuje szereg korzyści, które mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na zdrowie jednostki, jak i na stan środowiska.

W wielu przypadkach powodem jest wątek zdrowotny, bo jednak w pierwszej kolejności skupiamy się na sobie, a ograniczenie czy rezygnacja z mięsa może wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Natomiast jest też takie ciekawe badanie, z którego wniosek płynie taki, że osoby, które rezygnują ze spożywania produktów odzwierzęcych z pobudek etycznych, trzymają się tego wegetarianizmu czy weganizmu dłużej niż osoby, które przeszły na dietę ze względów zdrowotnych – mówi Maciej Otrębski.

Chociaż dieta roślinna przynosi wiele korzyści, wymaga również uwagi w kwestii suplementacji. Kluczowym składnikiem, który musi być suplementowany przez osoby na diecie wegańskiej, jest witamina B12. Niedobór tej witaminy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia krwiotworzenia czy neurologiczne.

Roślinna dieta przestała być kompromisem, a stała się pełnoprawnym i atrakcyjnym wyborem, oferującym bogactwo smaków i wartości odżywczych. W Polsce rozwój rynku produktów roślinnych i rosnąca dostępność takich opcji w restauracjach sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa. Diety wegańskie i wegetariańskie mają więc przed sobą świetlaną przyszłość, a ich rosnąca popularność wskazuje na głęboką zmianę w polskich nawykach żywieniowych.

(cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię