
Kontrowersyjne teksty, ale też najbardziej typowe - takie miały być w zamyśle Mariusza Szczygła reportaże umieszczone w książce. To on ostatecznie decydował o zawartości tej niezwykłe książki. Są wśród nich takie, mówi Szczygieł, które mogą wydawać się archaiczne, to tak jakbyśmy oglądali stary niemy film. Ale to nasza historia, nie tylko historia reportażu. Skoro miało być 100 lat, to trudno było nie zacząć od Konopnickiej, Reymonta czy Korczaka.
Ale większość z nich to tekstów to reportaże ponadczasowe. Nawet te z okresu PRL-u czyta się czasem jak książki kryminalne, czasem jak powieści obyczajowe.
Mariusz Szczygieł odkrywa też na nowo wiele nazwisk: Michał Ogórek, satyryk, felietonista, tu reprezentowany jest reportażem o pomniku stoczniowców, Marię Rodziewiczównę, autorkę krytykowanych powieści, tu poznajemy jako zaangażowaną reportażystkę.
W przypadku znanych nazwisk: Krall, Kapuściński, Wańkowicz, Nałkowska autor zdecydował się na umieszczenie w antologii tekstów mniej znanych, nieoczywistych po to właśnie by antologia była odkryciem dla większości czytelników.
Teksty pochodzą głownie z książek reporterskich i czasopism. Jest też kilka reportaży odnalezionych w starych tygodnikach bibliotece cyfrowej, co jak przyznaje Mariusz Szczygieł niezwykle ułatwiło mu poszukiwanie tekstów przedwojennym.
Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców. Tworzą ją Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Elżbieta Sawicka.
100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1-2 to książka o której dyskutować będziemy dzisiaj w Kole Kultury w gronie jurorów. Gośćmi programu będą Anna Marchewka ( krytyczka literacka, UJ), Małgorzata Niemczyńska (Gazeta Wyborcza), Paulina Małochleb i Marcin Wilk - literaccy krytycy niezależni.

"Ta książka jest jak pudełko ze skarbami. Pełno tu miłych zaskoczeń, mnóstwo wzruszeń, ogrom ciekawostek. "Fantastyczny Kraków" najpierw czyta się po kolei, by potem kartkować, wracać do odpowiednich fragmentów, tworzyć swoją mapę skojarzeń i wyobrażeń o mieście." (Marcin Wilk. Wyliczanka.)
"Jeśli traktować "Fantastyczny Kraków" jako efekt bibliofilskiej pasji i zaangażowania, jest to książka niezwykła pod każdym względem. Dla realistów zamykających Kraków w różnych historycznych czy mentalnych ramach - publikacja otwierająca oczy i inspirująca. (Jarosław Czechowicz. "Krytycznym okiem).
Paweł Dunin-Wąsowicz, autor wydanej przed kilkoma laty „Warszawy fantastycznej”, równie zajmująco, co o obecnej, opowiada o dawnej stolicy Polski. Przystępnie przedstawia wszelkie cracoviana, odnalezione w dorobku polskich twórców fantastyki literackiej – również autorów książek, publikowanych w ramach serii „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”. (z materiałów wydawcy)