Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Raporty tajnego emisariusza - Jan Karski

„Prezydent Roosevelt zdawał sobie rzecz jasna sprawę z coraz ważniejszej roli odgrywanej przez Polskie Podziemie - notował w swoich wspomnieniach polski ambasador w Waszyngtonie Jan Ciechanowski – ale jak powiedział mi później – dopiero Karski przedstawił mu wielostronny i pozbawiony luk obraz jego działalności i w pełni uświadomił korzyści, jakie mogłoby by przynieść dalsze rozwijanie tego ruchu”. Był rok 1943. Czy rzeczywiście informacje uzyskane z raportu polskiego emisariusza Jana Karskiego, który ryzykował życiem, by dostarczyć go na Zachód, zostały przez aliantów wykorzystane? Co zawierał raport i inne materiały przekazane przez Karskiego po dotarciu do Londynu, a potem Waszyngtonu? O tym w programie RK i IPN Posłuchaj historii mówili historycy dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie oraz dr Marcin Chorązki z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Jan Karski / Instytut w Rudzie Śląskiej/ wikipedia

W grudniu 1942 r. Rząd RP na uchodźstwie, jako pierwszy z rządów sprzymierzonych, w nocie ministra spraw zagranicznych Edwarda Raczyńskiego przekazał do publicznej wiadomości oficjalny raport na temat Zagłady Żydów i wystąpił w ich obronie. Polskie władze zabiegały o deklarację dotyczącą ukarania niemieckich zbrodniarzy. Minister Raczyński przygotowując treść noty korzystał z raportów jakie jesienią 1942 r. dotarły do Londynu oraz z wiedzy przybyłego z kraju młodego kuriera Jana Karskiego, który był naocznym świadkiem bezprecedensowej zbrodni. Akcja dyplomatyczna polskiego rządu zaowocowała ukazaniem się 17 grudnia deklaracji Państw Sprzymierzonych potępiającej eksterminację Żydów i zapowiadającej ukaranie sprawców.

Masowa eksterminacja Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce” broszura opublikowana w grudniu 1942 roku na podstawie raportów Karskiego / wikipedia

Masowa eksterminacja Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce” broszura opublikowana w grudniu 1942 roku na podstawie raportów Karskiego / wikipedia

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi, wielokulturowym mieście, w którym mieszkało 233 tys. Żydów, co stanowiło 35 proc. ogółu ludności. Dominowali wśród nich drobni kupcy, sklepikarze, handlarze, rzemieślnicy i pracownicy transportu. Ponad połowa dużych i średnich zakładów przemysłowych znajdowała się w rękach żydowskich. Jan wychowywał się w katolickiej rodzinie jako najmłodszy z ośmiorga rodzeństwa. Jego brat Marian Kozielewski, był żołnierzem legionów i wiernym zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Stanowił też opokę dla młodszego brata, którego edukacji i karierze patronował, szczególnie w początkowym okresie. Karski ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy. Odbywał praktyki na placówkach zagranicznych w Rumunii, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął dobrze zapowiadającą się karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełnił funkcję sekretarza dyrektora Biura Personalnego MSZ w Warszawie, Wiktora Drymmera.

W sierpniu 1939 r. Jan otrzymał przydział do 5. Dywizjonu Artylerii Konnej w Oświęcimiu. Miesiąc później, po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie tereny Polski, jego oddział dostał się do sowieckiej niewoli. Dzięki szczęśliwemu splotowi okoliczności Karski przedostał się do niemieckiej strefy okupacyjnej i uciekł z transportu, podczas gdy większość jego kolegów-oficerów zamordowano w 1940 r. w ramach akcji katyńskiej.

J.Drużyńska rozmawia z M. Chorązkim i R.Gieroniem

Po dotarciu do Warszawy Jan Karski zaangażował się w działalność konspiracyjną i został kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Obdarzony fotograficzną pamięcią i władający kilkoma językami wyruszał z misjami do polskiego rządu na uchodźstwie we Francji i Wielkiej Brytanii, przewożąc tajne instrukcje i rozkazy. Przyczynił się do budowy struktur Polskiego Państwa Podziemnego i funkcjonowania tej największej w okupowanej Europie organizacji polityczno-wojskowej. Podczas trzeciej misji został aresztowany na terenie Słowacji. Osadzono go w areszcie w Preszowie. Pod wpływem tortur stosowanych podczas śledztwa przez niemieckich funkcjonariuszy, oraz z obawy, że wyjawi ważne tajemnice, Karski próbował popełnić samobójstwo. Po odratowaniu został przewieziony do szpitala w Nowym Sączu. Tam dzięki akcji zorganizowanej przez polskie podziemie został uratowany.

W ramach przygotowań do kolejnej misji, z inicjatywy przedstawicieli żydowskich partii politycznych, Karski dwukrotnie został wprowadzony na teren warszawskiego getta, by na własne oczy zobaczyć tragiczną sytuację Żydów. W przebraniu strażnika był także świadkiem deportowania ludności żydowskiej z getta tranzytowego w Izbicy Lubelskiej do obozów zagłady. Tam ponownie widział nieludzko traktowanych, umierających z głodu i rozstrzeliwanych ludzi. Te sceny zapamiętał do końca życia.

W 1942 r. Karski przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Należy dodać, że wiadomości o Zagładzie dochodziły do aliantów już wcześniej, z innych źródeł. Karski był jednak naocznym świadkiem bezprecedensowej zbrodni. Jako polski emisariusz apelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena, przedstawicieli brytyjskich mediów i establishmentu o podjęcie działań mających na celu powstrzymanie Holokaustu. W lipcu 1943 r., w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Franklinem D. Rooseveltem. Podczas rozmowy polski emisariusz opowiedział o sytuacji na okupowanych ziemiach polskich, niemieckim terrorze, fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego i zagrożeniach płynących ze strony sowieckiej partyzantki i komunistycznych agentów. Mówił także o losie ludności żydowskiej. Prezydent był zainteresowany informacjami przekazywanymi przez polskiego emisariusza, ale nie podjął wątku Zagłady.

Anthony Eden spotyka się z prezydentem Rooseveltem na konferencji w Quebecu, 1943 / wikipedia

Anthony Eden spotyka się z prezydentem Rooseveltem na konferencji w Quebecu, 1943 / wikipedia

Rozmowy Karskiego z politykami i dziennikarzami niestety nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a interwencja aliantów nigdy nie nastąpiła. W listopadzie 1944 r. w Stanach Zjednoczonych ukazała się książka Jana Karskiego pt. „Story of a Secret State” („Tajne Państwo”). Publikacja stała się bestsellerem i w kolejnych latach została przetłumaczona na wiele języków. Niestety poglądy prezentowane przez Jana Karskiego, zadeklarowanego antykomunisty i katolika, w ówczesnej rzeczywistości politycznej były dla wielu niewygodne.

Jan Karski i generał Collin Powell podczas uroczystości otwarcia Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (1993) / wikipedia

Jan Karski i generał Collin Powell podczas uroczystości otwarcia Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (1993) / wikipedia

Po zakończeniu wojny Karski zdecydował się pozostać w USA. Wkrótce rozpoczął studia w Szkole Służby Zagranicznej na Georgetown University w Waszyngtonie. Po uzyskaniu doktoratu, przez około trzydzieści lat, aż do emerytury, był wykładowcą na tym uniwersytecie. W latach osiemdziesiątych świat ponownie przypomniał sobie o misjach polskiego kuriera i jego próbie wywołania reakcji aliantów na Zagładę. W 1982 r. Karski został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Trzynaście lat później otrzymał najstarsze i najważniejsze odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej, Order Orła Białego. 13 lipca 2000 r. zmarł w Waszyngtonie.

opr. 

Marcin Chorązki, Roman Gieroń/ jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię