|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

18 maja otwarta zostanie nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury

Ekspozycja zat. "Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza" pokaże cenne ryciny z kolekcji Biblioteki PAN i PAU w Krakowie, a także prace ze zbiorów Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. - Na pewną będą jednak obowiązywać pewne ograniczenia w zwiedzaniu - nie ukrywa dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik. Wirtualny w MCK wernisaż już 18 maja. Przypomnijmy, że początkowo planowano go na 24 marca.

Agata Wąsowska-Pawlik w rozmowie z Justyną Nowicką

Mark Catesby lelek zwyczajny / lelek kozodój i turkuć podjadek, miedzioryt kolorowany; Gabinet Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie (fot. J. Chojnacki) , mat.pras

– Wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” to jedenasty wspólny projekt Międzynarodowego Centrum Kultury i Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a zarazem pierwszy z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Nasza ekspozycja jest okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych (a ciągle nie dość dostępnej dla publiczności) kolekcji sztuki graficznej, którą szczyci się Kraków, a jednocześnie stanowiącą o wyjątkowości dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Poprzez tę wystawę chcemy również podkreślić fakt, iż dziedzictwo naturalne, w taki sam sposób jak to kulturowe, jest w równym stopniu, nieodnawialnym zasobem nas wszystkich – wyjaśnia Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Kolekcja jest unikatowa zarówno ze względu na niezwykły poziom artystyczny, jak i obecność wielu publikacji powszechnie uznawanych za kamienie milowe europejskiej historii naturalnej, w tym najsłynniejszych i najwybitniejszych graficznie albumów ornitologicznych i botanicznych tworzonych od XVI do XIX wieku. Stan zachowanych dzieł jest tak doskonały, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż obcujemy z materiałem niemal takim samym, jak odbiorcy w czasach jego powstania.
 

mat.prasowe/jn

100%
0%