Była mowa o tym jak dynia wpływa na nasz nastroj, o kiszeniu dyni i nie tylko, dyskusja o najlepszej zupie dyniowej i dlaczego tak ważne jest co się do niej dodaje.
- A
- A
- A
Przystanek Kulinarny na Dyniowisku w Lanckoronie
W sobotnie przedpołudnie Przystanek Kulinarny zawitał do Lanckorony - miejsca magicznego, które przyciąga artystyczne dusze i to w każdym wymiarze -od pasjonatów fotografii, przez miłośników rękodzieła aż po kulinarnych odkrywców. Tym razem Lanckorona stała się sceną wielkiego dyniowiska. W Lanckoronie kultura zawsze łączy się ze smakami -podkreślały stojące za tym i wielolma innymi wydarzeniami Anna Ciecieręga protagonistka Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, Renata Bukowska z Gościnca 4 Żywiołów, Renata Vandelot z Leśnego Ogrodu i Jola Hytkowska z Zagrody Ławeczki. Opowiadały o tym skąd się wziął pomysł na dyniowisko, o idei jaka przyświeca organizowanym w Lanckoronie wydarzeniom i o roku, w którym dynie dosłownie się rozszalały.
Były też oczywiście dyniowe przepisy Cafe "Pensjonat" z Lanckorony.
Ciasto dyniowe:
2 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru (najlepiej pół na pół: biały z brązowym lub sam brązowy), 1 szklanka oleju słonecznikowego, 3 jajka, 1 szklanka startej dyni, łyżeczka wanilii, cynamonu, kardamonu, łyżeczka sody oczyszczonej, 3 łyżeczki miodu.
Wszystkie składniki wymieszać, ciasto powinno być lejące się, jeśli jest zbyt gęste trzeba dodać troszkę mleka. Piec godzinę w temperaturze 180 st. C.
Opracowanie przepisu: Agnieszka Teodorczuk
Zupa dyniowa
(garnek dla rodziny): połowa małej dyni, 3 marchewki, 1 pietruszka, mały seler, 1 cebula. Przyprawy - mielona kolendra, sól, pieprz kolorowy, 2 łyżeczki curry, po pół łyżeczki mielonego imbiru, kardamonu, kminu rzymskiego oraz wędzonej papryki, oliwa z oliwek lub masło, kilka łyżek śmietany lub pół szklanki mleczka kokosowego, zielona pietruszka i listki mięty oraz ziarna dyni lub słonecznika do posypania (najlepiej podprażone na patelni).
Dynię kroimy w kostkę i dusimy na patelni na maśle lub na oliwie z oliwek razem z przyprawami - imbir, kardamon, kmin rzymski (kumin), kolendra. W tym samym czasie w garnku podsmażamy cebulę, dodajemy marchew, seler, pietruszkę, zalewamy wodą i gotujemy ze szczyptą soli. Uduszoną na patelni dynię dodajemy do garnka i przyprawiamy sypkim curry. Gotujemy warzywa aż zmiękną, przyprawiamy solą, pieprzem, papryką wędzoną, domową „vegetą” bez chemii. Odkładamy garnek do ostygnięcia. Następnie miksujemy całość na krem z dodatkiem śmietany lub mleczka kokosowego (wersja wegańska). Zupę podajemy posypaną ziarnami oraz poszatkowaną zieloną pietruszką i miętą.
Opracowanie przepisu: Dominika Zaręba

W Lanckoronie pełnej magii Przystanek Kulinarny gościł w miejscu, które właśnie pozwoliło uchylić nieco rąbka swoich tajemnic. Pozwoliło się odkrywać na nowo. To budynek z absolutnie niezwykłą historią - była tu kiedyś i szkoła i schronisko młodzieżowe. Ale jak się okazuje - nie tylko. O sensacyjnych odkryciach opowiadali właściciele budynku Dagmara i Piotr Ciastek.

I jak zwykle na deser w Przystanku Kulinarnym była książka od Pauliny Bandury z krakowskiej Księgarni pod Globusem

Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce