Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny na grzybach

Nadeszła jesień i w kuchni królują...grzyby. Jest zupa grzybowa, sos grzybowy, grzyby z patelni, faszerowane, kiszone czy marynowane. Są borowiki, podgrzybki, rydze. Tajemnice grzybów okrywała przed Państwem mykolog i botanik, profesor Bożena Muszyńska z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która obaliła kilka mitów dotyczących grzybów. Była mowa między innymi o tym co mamy dzięki grzybom, jak ogromne właściwości dobroczynne mają grzyby dla naszych organizmów, jak przechowywać i przetwarzać grzyby by zachować ich właściwości i dlaczego gotując grzyby nie powinno się usuwać pianki powstającej podczas gotowania.

Jego nazwę polską podał  w 1889 roku Franciszek Błoński . W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten ma też inne nazwy: bedłka rydz, rydz prawdziwy. Przez grzybiarzy nazywany jest po prostu rydzem, ale ma też inne regionalne nazwy: rydz pański, rydzyk, rydzek, rycek, ryżyk, ryzok.
Jest chyba najbardziej poszukiwanym grzybem – zarówno ze względu na swój smak jak i inne właściwości. O podstawowym grzybiarskim BHP i o rydzach właśnie rozmawialiśmy z  Barbarą Piech - grzyboznawcą, członkinią Stowarzyszenia Na Grzyby podczas dorocznego Święta Rydza w Wysowej. 

 

Paulina Bandura, z krakowskiej Księgarni pod Globusem, jak zwykle z książką w ręku, starała się odpowiedzieć na dosyć niezwykłe pytanie - "W czym grzyby są lepsze od Ciebie".

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię