Była mowa o tym jak dynia wpływa na nasz nastroj, o kiszeniu dyni i nie tylko, dyskusja o najlepszej zupie dyniowej i dlaczego tak ważne jest co się do niej dodaje.
- A
- A
- A
Przystanek Kulinarny na Dyniowisku w Lanckoronie
W sobotnie przedpołudnie Przystanek Kulinarny zawitał do Lanckorony - miejsca magicznego, które przyciąga artystyczne dusze i to w każdym wymiarze -od pasjonatów fotografii, przez miłośników rękodzieła aż po kulinarnych odkrywców. Tym razem Lanckorona stała się sceną wielkiego dyniowiska. W Lanckoronie kultura zawsze łączy się ze smakami -podkreślały stojące za tym i wielolma innymi wydarzeniami Anna Ciecieręga protagonistka Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, Renata Bukowska z Gościnca 4 Żywiołów, Renata Vandelot z Leśnego Ogrodu i Jola Hytkowska z Zagrody Ławeczki. Opowiadały o tym skąd się wziął pomysł na dyniowisko, o idei jaka przyświeca organizowanym w Lanckoronie wydarzeniom i o roku, w którym dynie dosłownie się rozszalały.
Były też oczywiście dyniowe przepisy Cafe "Pensjonat" z Lanckorony.
Ciasto dyniowe:
2 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru (najlepiej pół na pół: biały z brązowym lub sam brązowy), 1 szklanka oleju słonecznikowego, 3 jajka, 1 szklanka startej dyni, łyżeczka wanilii, cynamonu, kardamonu, łyżeczka sody oczyszczonej, 3 łyżeczki miodu.
Wszystkie składniki wymieszać, ciasto powinno być lejące się, jeśli jest zbyt gęste trzeba dodać troszkę mleka. Piec godzinę w temperaturze 180 st. C.
Opracowanie przepisu: Agnieszka Teodorczuk
Zupa dyniowa
(garnek dla rodziny): połowa małej dyni, 3 marchewki, 1 pietruszka, mały seler, 1 cebula. Przyprawy - mielona kolendra, sól, pieprz kolorowy, 2 łyżeczki curry, po pół łyżeczki mielonego imbiru, kardamonu, kminu rzymskiego oraz wędzonej papryki, oliwa z oliwek lub masło, kilka łyżek śmietany lub pół szklanki mleczka kokosowego, zielona pietruszka i listki mięty oraz ziarna dyni lub słonecznika do posypania (najlepiej podprażone na patelni).
Dynię kroimy w kostkę i dusimy na patelni na maśle lub na oliwie z oliwek razem z przyprawami - imbir, kardamon, kmin rzymski (kumin), kolendra. W tym samym czasie w garnku podsmażamy cebulę, dodajemy marchew, seler, pietruszkę, zalewamy wodą i gotujemy ze szczyptą soli. Uduszoną na patelni dynię dodajemy do garnka i przyprawiamy sypkim curry. Gotujemy warzywa aż zmiękną, przyprawiamy solą, pieprzem, papryką wędzoną, domową „vegetą” bez chemii. Odkładamy garnek do ostygnięcia. Następnie miksujemy całość na krem z dodatkiem śmietany lub mleczka kokosowego (wersja wegańska). Zupę podajemy posypaną ziarnami oraz poszatkowaną zieloną pietruszką i miętą.
Opracowanie przepisu: Dominika Zaręba

W Lanckoronie pełnej magii Przystanek Kulinarny gościł w miejscu, które właśnie pozwoliło uchylić nieco rąbka swoich tajemnic. Pozwoliło się odkrywać na nowo. To budynek z absolutnie niezwykłą historią - była tu kiedyś i szkoła i schronisko młodzieżowe. Ale jak się okazuje - nie tylko. O sensacyjnych odkryciach opowiadali właściciele budynku Dagmara i Piotr Ciastek.

I jak zwykle na deser w Przystanku Kulinarnym była książka od Pauliny Bandury z krakowskiej Księgarni pod Globusem

Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask