Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Studenci AGH zbudowali sondę planetarną

W audycji "Pracują na Nobla": Siedmioro studentów krakowskiej AGH w czerwcu leci do Teksasu na prestiżowe zawody Cansat Competition, organizowane przez NASA. Zaprezentują na nich sondę planetarną, którą sami zbudowali. Rakieta wyrzuci ją na kilometr w atmosferę, a sonda opadając będzie wykonywać pomiary. Studenci wyposażyli ją w cały zestaw czujników i w... kurze jajko.

Fot. Wojciech Dyrda - KSAF AGH

Posłuchaj rozmowy z Bartoszem Postulką z AGH Space System
Sonda planetarna AGH, fot. Wojciech Dyrda - KSAF AGH

- Sonda jest już gotowa i przeszła pierwsze testy - mówi w rozmowie z Radiem Kraków student Bartosz Postulka z AGH Space System.

Celem zawodów jest stworzenie działającej technologii, która umożliwi stabilne opadanie sondy. Rakieta wyniesie ją na wysokość 1 km, tam zostanie uwolniona i podczas opadania zbierze próbki atmosferyczne. - Po wyrzuceniu sondy z rakiety, na określonej wysokości uwalniany jest spadochron, na którym sonda opada. Gdy stablizacja lotu zostaje osiągnięta, z pierwszego członu uwolniony zostaje kolejny, czyli właściwa sonda, która opada na autorotujących łopatach. Wtedy sonda zwalnia swoją prędkość i opada na ziemię, pobierając próbki - opisuje działanie sondy Bartosz Postulka.

Sonda wyposażona jest w ponad 10 czujników, które podczas opadania zbierają dane i transmitują je z częstotliwością 1Hz do stacji naziemnej. - To czujniki wysokości, temperatury czy przyspieszenia. Te dane monitorują lot - wyjaśnia student.

Sonda zawiera także podsystem, w którym mieści się...kurze jajko. - To moduł bezpieczeństwa, który ma symulować delikatny ładunek - mówi Bartosz Postulka. Jajko jest zrzucane razem z sondą i musi przetrwać. Jest zabezpieczone obudową wykonaną z laminatu i pianki poliuretanowej o dużym współczynniku tłumienia drgań.

10 czerwca ekipa AGH wylatuje do Teksasu na zawody Cansat Competition. W lutym studenci przeszli pierwszy etap kwalifikacji przeprowadzony przez specjalistów NASA. Zespół AGH Space System zdobył 97,6 proc. punktów i właśnie wtedy usłyszał upragnione: "See you in Texas."

AGH Space System działa w ramach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, składa się z 7 studentów. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomaz Buratowski.

 

Aleksandra Ratusznik/ materiały AGH

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1720442

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię