Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Laboratorium Badań Chemicznych ICIMB kolebką budowlanych patentów

Aparaty rentgenowskie, piece, przeszklone komory przypominające szafy, tzw. dygestoria od niedawna są częścią Laboratorium Badań Chemicznych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie - miejsca, w którym polscy naukowcy na zlecenie międzynarodowych koncernów tworzą rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Instytut jest właścicielem wielu patentów - zachwala dyrektor Oddziału dr inż. Paweł Pichniarczyk w rozmowie z Joanną Gąskąw audycji "Pracują na Nobla".

Źródło: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Komórka badawcza formalnie działa od lat 60., ale dopiero w tym roku przeszła gruntowny remont i otrzymała specjalistyczne urządzenia. Laboratorium Badań Chemicznych jest oczkiem w głowie Ministerstwa Nauki i Szkolnistwa Wyższego. W ubiegłym roku Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie, którego część stanowią pracownie przy ul. Cementowej 8, otrzymał od resortu blisko 2 mln złotych. Czym zajmuje się placówka naukowa opowiedział dyrektor Odziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie dr inż. Paweł Pichniarczyk w rozmowie z Joanną Gąskąw audycji "Pracują na Nobla". 
 
- Instytutu wykonuje spektrum zadań od prac badawczych nad surowcem do wdrożenia materiału na rynek, a dzięki akredytowanym laboratoriom prowadzi certyfikacje - zapewnia dyrektor Pichniarczyk. Zajmuje się również homologacją szyb samochodowych.
 
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

 

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię