"Mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami wielu firm i mamy nadzieję, że te kontakty w przyszłości nam zaprocentują" – mówi Radiu Kraków dr Adam Zwierzyński "Tak naprawdę sektor kosmiczny jest ważny dla nas wszystkich: i dla dziennikarza, dla taksówkarza, dla sprzątacza. Pobudzamy gospodarkę, pieniądze krążą. A im bardziej rozwinięta gospodarka – tym ludzie zarabiają więcej, jest lepsza opieka zdrowia, i tak dalej" – dodaje dr Zwierzyński.

Już teraz w mieście jest zaplecze naukowe. Na przykład Politechnika Krakowska prowadzi projekt Baltic Sat Apps. "Wspiera on rozwój technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich. Organizujemy warsztaty i hekatony, gdzie pokazujemy, w jaki sposób możemy korzystać z danych satelitarnych, które oferuje nam platforma Copernicusa" – wyjaśnia Paweł Kisielewicz z katedry informatyki na wydziale Informatyki i Telekomuniacji Politechniki Krakowskiej.

W Krakowie wciąż nie ma jednak dobrze rozwiniętego biznesu kosmicznego – zaznaczają goście Radia Kraków. "Wciąż ciężko nam dotrzeć do takiego przeciętnego Kowalskiego. Potrzebujemy odgórnego wsparcia, choćby z Polskiej Agencji Kosmicznej czy rządu. Są jednak pewne inicjatywy, by zainwestować trochę więcej pieniędzy w rozwój tego przemysłu" – mówi Waldemar Franczak z firmy Spectator, która tworzy platformę do przetwarzania zdjęć satelitarnych. - "Daleko nam jeszcze do Francji czy Wielkiej Brytanii. To trochę smutne z tego względu, że to nowa era przemysłu i wszyscy startują z tego samego poziomu. Dlatego jest ważne, by w ten przemysł inwestować jak najszybciej, by potem nie gonić za innymi" – podkreśla Waldemar Franczak.

"Musimy nadgonić Europę zachodnią i świat, natomiast uważam, że niczego nie zobaczyłem w Tuluzie, czego nie moglibyśmy w Krakowie zbudować. Oczywiście stoi za tym pewien know how. Nie zdobędziemy tego w ciągu dnia, tygodnia. Mamy potencjał i możemy to zrobić" – przekonuje dr Adam Zwierzyński.

Trzymamy kciuki!

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.