Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czy w Krakowie powstanie kosmiczny kombinat?

Takie plany ma Krakowski Park Technologiczny, który zorganizował w tym celu nawet wycieczkę do francuskiej Tuluzy - europejskiej stolicy przemysłu kosmicznego - dla osób z regionu związanych z tym sektorem biznesu.

Bartłomiej Grzankowski z gośćmi

"Mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami wielu firm i mamy nadzieję, że te kontakty w przyszłości nam zaprocentują" – mówi Radiu Kraków dr Adam Zwierzyński "Tak naprawdę sektor kosmiczny jest ważny dla nas wszystkich: i dla dziennikarza, dla taksówkarza, dla sprzątacza. Pobudzamy gospodarkę, pieniądze krążą. A im bardziej rozwinięta gospodarka – tym ludzie zarabiają więcej, jest lepsza opieka zdrowia, i tak dalej" – dodaje dr Zwierzyński.

Już teraz w mieście jest zaplecze naukowe. Na przykład Politechnika Krakowska prowadzi projekt Baltic Sat Apps. "Wspiera on rozwój technologii obrazowania satelitarnego w krajach bałtyckich. Organizujemy warsztaty i hekatony, gdzie pokazujemy, w jaki sposób możemy korzystać z danych satelitarnych, które oferuje nam platforma Copernicusa" – wyjaśnia Paweł Kisielewicz z katedry informatyki na wydziale Informatyki i Telekomuniacji Politechniki Krakowskiej.

W Krakowie wciąż nie ma jednak dobrze rozwiniętego biznesu kosmicznego – zaznaczają goście Radia Kraków. "Wciąż ciężko nam dotrzeć do takiego przeciętnego Kowalskiego. Potrzebujemy odgórnego wsparcia, choćby z Polskiej Agencji Kosmicznej czy rządu. Są jednak pewne inicjatywy, by zainwestować trochę więcej pieniędzy w rozwój tego przemysłu" – mówi Waldemar Franczak z firmy Spectator, która tworzy platformę do przetwarzania zdjęć satelitarnych. - "Daleko nam jeszcze do Francji czy Wielkiej Brytanii. To trochę smutne z tego względu, że to nowa era przemysłu i wszyscy startują z tego samego poziomu. Dlatego jest ważne, by w ten przemysł inwestować jak najszybciej, by potem nie gonić za innymi" – podkreśla Waldemar Franczak.

"Musimy nadgonić Europę zachodnią i świat, natomiast uważam, że niczego nie zobaczyłem w Tuluzie, czego nie moglibyśmy w Krakowie zbudować. Oczywiście stoi za tym pewien know how. Nie zdobędziemy tego w ciągu dnia, tygodnia. Mamy potencjał i możemy to zrobić" – przekonuje dr Adam Zwierzyński.

Trzymamy kciuki!

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię