Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Delta Dunaju

Dywany kwiatowe na wodzie, pływające poletka mięty, spotkania z łabędziami, startujące z tafli wody pelikany, drzewa pełne kormoranów, subtropikalne lasy, stada dzikich koni, czaple białe i szare… Jak w bajce.

Fot. Pixabay

Niezwykła wciąż u nas mało znana DELTA DUNAJU (Lista Biosfery UNESCO od 1991, Rumunia) od środka, czyli życie na wodzie i nad wodą, teraz i 40 lat temu (bo wróciliśmy tam po latach - latem 2019, wcześniej odwiedziliśmy jeszcze obszar ukraińskiej części Delty). Ostatnio eksplorowaliśmy rumuńską część Delty (statkiem, łodziami a przede wszystkim kajakiem), mając bazy wypadowe w kolejnych 3 wioskach: Sfanthu Gheorghe, Crisan i Mila 23.

To druga co do wielkości delta rzeczna Europy (zaraz po Wołdze): 30 różnych ekosystemów, 3450 gatunków zwierząt i 1700 roślin, tylko 1 miasto i 28 wsi, do których można dostać się jedynie wodą.

Program nie tylko dla marzycieli i podróżników, ale i miłośników ornitologii, botaniki, w ogóle ekologii. I lokalnych kultur, bo przybliżamy słuchaczom ciekawą historię tutejszej społeczności Lipowan (wyznawców staroprawosławia, którzy przybyli tu z terenów Rosji).

Dodatkową atrakcją jak zawsze towarzysząca „Południkowi Cafe” muzyka m.in. lokalny zespół „Delin 90” ze Sfantu Gheorge, lipowańska muzyka z wioski Mila 23, a jednocześnie rumuńska gwiazda Nicole Cherry i światowej sławy Rumun Gheorghe Zamfir.

 

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię