Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 15.02.2015 r.

ZAGADKA REGIONALNA (15.02).


Urodził się w  Krakowie w 1892 r. Był malarzem, taternikiem i synem słynnego malarza, przedstawiciela symbolizmu. W latach 1915-1939 mieszkał w Zakopanem. Autor felietonów, ukazujących specyficzną atmosferę Zakopanego okresu międzywojnia. Jako malarz zdobył uznanie w XX-leciu międzywojennym. Otrzymał między innymi specjalną nagrodę prezydenta Ignacego Mościckiego. Po wybuchu II wojny światowej dotarł do Brazylii, gdzie mieszkał i tworzył w Rio de Janeiro oraz Kurytybie. W 1942 r. osiadł w Kanadzie. Tam zmarł przed pół wiekiem 15 lutego 1965 r. i został pochowany w Montrealu.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

                                          

ADRES INTERNETOWY:   regionalne@radiokrakow.pl
                                                   do godz. 7.30 dnia 15.02.15 r.  

UPOMINKI:

książka „MORSKIE OKO – przyroda i człowiek”
książka Andrzeja Sawickiego „HONOR LEGIONU”
książka  Artura Szrejtera „WIELKA WYPRAWA KSIĘCIA RACIBORA”.

 


 

W PROGRAMIE W DNIU 15 LUTEGO:

 

Rozmowa z O. JANEM MARIĄ SZEWKIEM - rzecznikiem Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o beatyfikacji dwóch zakonników wywodzących się z Małopolski, a zamordowanych w Pariacoto w Peru w 1991 r. przez maoistowskich rebeliantów. Pochodzący z Łękawicy koło Żywca O. Michał Tomaszek żył 31 lat, a O. Zbigniew Strzałkowski z Zawady koło Tarnowa lat 33. Teraz będą błogosławionymi i pierwszymi męczennikami Kościoła Katolickiego w Peru.

O. Jan Maria Szewek 

Jeszcze w XVIII w. wierzono, że głos dzwonów rozgania burzowe chmury.
We wsi Kalina Mała koło Miechowa w takim celu "dzwonek loretański" zamontowano dopiero w 1887 r. Odnotował to w swoim pamiętniku ówczesny dzierżawca Kaliny Małej KAZIMIERZ GIRTLER (1804-1887). Dzwonek przetrwał dramatyczne wydarzenia obu wojen, ale zniknął w latach 50. ubiegłego wieku.
W jakich okolicznościach się odnalazł i czy znów zabrzmi? - wyjaśnia WŁODZIMIERZ BARCZYŃSKI, regionalista, znawca dziejów Ziemi Miechowskiej.

 

Włodzimierz Barczyński

  

STANISŁAW JAWORSKI jest mieszkańcem Tuchowa, emerytowanym pedagogiem. W miejscowym periodyku "Tuchowskie Wieści" publikuje artykuły poświęcone "tuchowskim skrzydłom". Pod tym pojęciem kryją się dzieje pilotów oraz mechanika, osób związanych z tym miasteczkiem.
Jednym z nich był kapitan pilot ROMAN SMOK (1907 -1942). A kim byli inni?

 

Stanisław Jaworski

Starszy sierżant Maksymilian Matwijów urodził się 20 października 1898 r. w Grybowie.  Od 1916 roku uczestnik I wojny światowej, potem walk o niepodległość w latach 1918-1921. Brał też udział w wojnie polsko-bolszewickiej i odsieczy Lwowa. Maksymilian Matwijów był szefem 2 Pułku Lotniczego 24 Eskadry w Krakowie do września 1939 roku. Następnie przez Rumunię i Francję trafił do Anglii, gdzie był szefem mechaników w 316 Polskim Dywizjonie Myśliwskim do zakończenia wojny. Od 1947 roku osiadł w Tuchowie, gdzie mieszkał do końca swoich dni. Zmarł 5 grudnia 1980 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Fot. dzięki uprzejmości T.W.

 

 

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię