Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.6.12.2015 r.

fot.Nazin/Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA ( 6.12.)

Matematyk, rektor Akademii Górniczej w latach 1920-1922. Urodził się w TARNOWIE w roku 1879. Tam uzyskał maturę, a stopień doktora filozofii w 1908 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trzy lata później habilitował się na tej uczelni.

W 1919 r. został profesorem zwyczajnym w tworzonej w Krakowie Akademii Górniczej. Był jej głównym organizatorem i pierwszym rektorem. Od 1919 r. był także dziekanem Wydziału Górniczego.

6 listopada 1939 r. wraz z innymi profesorami krakowskimi został uwięziony przez gestapo i przewieziony do Wrocławia, a następnie do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, tam zmarł 9 lutego 1940 r.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne @radiokrakow.pl

do godz. 7. 30 dnia 6.12.2015 r.

 

 

UPOMINKI:

album "Dzieje wielickiej żupy solnej" autorstwa prof. ANTONIEGO JODŁOWSKIEGO.

album " Tatrzańskie skarby" opracowany pod kierunkiem prof. MACIEJA PAWLIKOWSKIEGO.

3 egzemplarze gry planszowej "Olkuska wędrówka z gwarkiem" - przekazanej przez MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLKUSZU.

 

 


fot.Wikipedia

W Muzeum Regionalnym w BIECZU, w "Domu z Basztą" czynna jest już zmodernizowana wystawa poświęcona tradycjom aptekarskim. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszom Gminy Biecz, ekspozycja przeszła gruntowną modernizację, zyskała nową aranżację i stanowiska multimedialne . Na zwiedzających czeka spacer w goglach wirtualnej rzeczywistości i inne atrakcje opowiada MARTA BARTUŚ - dyrektor Muzeum. Posłuchaj!

 


 

Prof. ANTONI JODŁOWSKI, długoletni dyrektor Muzeum Żup Krakowskich „Wieliczka” jest archeologiem, specjalistą w zakresie archeologii solnictwa , a także muzealnictwa górniczego. Jego dorobek naukowy obejmuje między innymi 42 przebadane stanowiska archeologiczne, 182 publikacje w polskich i zagranicznych czasopismach, w tym 11 samodzielnych wydań książkowych.

Jednym z nich jest poszerzone, drugie wydanie książki „ DZIEJE WIELICKIEJ ŻUPY SOLNEJ”. Można z niego czerpać zarówno wiedzę popularną, ja i fachową twierdzi autor. Posłuchaj!

 

W Zamku Żupnym w WIELICZCE od 4.12.2015 r. do 13.03 2016 r. można będzie oglądać na nowej wystawie, prezentację najbardziej rozpowszechnionego w przyrodzie minerału jakim jest kwarc. Swoistą „bazą” materiałową dla występowania kwarcu, jest najczęściej na ziemi spotykany obok tlenu pierwiastek, krzem. Oba pierwiastki  łączą się dając trwałą strukturę krystaliczną  SiO₂. Tlenek krzemu wchodząc w  związki z innymi pierwiastkami tworzy olbrzymią grupę mineralogiczną krzemianów.

 


 

 

Edytor, publicysta, krytyk literacki dr JERZY ILLG związany jest rodzinnie z KSIĄŻNICZKAMI, wsią nad rzeką Dłubnią w gminie MICHAŁOWICE. To właśnie tam w 1886 r. jego pradziadek, wywodzący się z litewskiej szlachty, WŁADYSŁAW ZGIERSKI STRUMIŁŁO zakupił majątek i wybudował rodową siedzibę, murowany dom z czerwonej cegły. Od tej pory Książniczki stały się domem dla kilku pokoleń. Ocalałe z pożóg obu światowych wojen Książniczki, nie obroniły się jednak przed nieprawną parcelacją w czasach PRL.

Historię swej rodziny JERZY ILLG opisał w. 3.numerze Kwartalnika Społeczno – Kulturalnego „NAD DŁUBNIĄ”, wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Michałowickiej. Posłuchaj!

 

 


Spotykają się od 5 lat w Centrum Kultury w SŁOMNIKACH. To grupa młodych ludzi, uzdolnionych muzycznie i życiowych optymistów, skoro wybrali sobie taką optymistyczną nazwę „WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE”. Niedawno pod kierunkiem artystycznego opiekuna KONRADA MASTYŁY, pianisty i aranżera znanego z występów w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, nagrali drugą płytę zatytułowaną „Ta nasza młodość”.

O radości przekazywania słuchaczom pozytywnych emocji mówi gitarzysta i wokalista grupy ADRIAN SADOWSKI. Posłuchaj!

 

 


 

 

fot.KGGucwa/Wikipedia


Regionalista ANDRZEJ PIECUCH  przypomina  architektów  i artystów, którzy przyczynili się do wyposażenia stojącego  na wysokiej skarpie, nieopodal rynku w GORLICACH,  kościoła  parafialnego (dziś Bazyliki Mniejszej), zbudowanego w latach 1885-1892. Swe dzieła pozostawili  w niej twórcy tak znani  jak  Leonard  Marconi (1835-1899),  Józef Mehoffer ( 1869-1946), Piotr Stachiewicz (1858 -1938)   oraz zapomniany  dziś Mieczysław Wyrobek (1875- 1940).
Z gorlicką świątynią,  od początku 18. wieku,  związana jest także tradycja procesji  ubranych na biało młodych dziewcząt  "Maryjek",  odbywająca się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1730354

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię