Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.3.11.2019 r.

"Potop" H.Sienkiewicza Boston 1898 r. (fot.Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (3.11.)

 

Przed 171. laty, 3 listopada 1848 r. w KRAKOWIE ukazał się pierwszy numer dziennika informacyjno - politycznego drukowanego pod Wawelem do 1934 r.

Pismo w II połowie XIX w. i na początku XX w. było naczelnym organem konserwatystów, tak zwanych "Stańczyków".

W dzienniku tym w latach 1884-1886 ukazał się, drukowany w odcinkach, pierwodruk powieści Henryka Sienkiewicza "POTOP"

Proszę podać nazwę tego dziennika.

 

 

                                         ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                                                              do godz. 7. 30. dnia 3.11.2019 r.

 

 

UPOMINKI:

przewodnik "PORTUGALIA" -Wydawnictwa "BEZDROŻA"

płyta CD MAGDY STECZKOWSKIEJ "...Nie na zawsze".

2 płyty CD "Organy Fary Olkuskiej" Gra ANDRZEJ BIAŁKO.

płyta CD ALEKSANDRY HORTENSJI DĄBEK z utworami F. Chopina i R. Schumanna.


3 podwójne zaproszenia na spotkanie poświęcone książce ANDRZEJA SIKOROWSKIEGO " W moim znaku Waga. Śpiewanie o sobie",

które odbędzie się we czwartek 7.listopada o godz. 19.00. w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków al. Słowackiego 22

 

 

 


 

 

Dunajec (fot. Henryk Żychowski/Wikipedia).

 

SIKORZYCE - to wieś w powiecie tarnowskim, w gminie WIETRZYCHOWICE. Leży na lewym brzegu DUNAJCA niedaleko od jego ujścia do WISŁY.

W Sikorzycach na 34 h gospodaruje MARCIN CURYŁŁO, który przed 3. laty przejął gospodarstwo po ojcu. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i uprawia rzadkie gatunki takie jak na przykład ogórecznik lekarski i facelia.

Ogórecznik lekarski ( fot.Wikipedia).

 

Na co dzień Pan Marcin przestrzega zasad bezpiecznej pracy zwłaszcza przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, zwłaszcza, że przed laty nie ustrzegł się wypadku.

O konieczności przestrzegania zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie przypomina ROBERT RYBAK - kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Placówki Terenowej KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) w TARNOWIE.

Posłuchaj!

 

 


 

 

fot. ze zbiorów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przedstawia naukowy dorobek, urodzonego w 1917 r. w Krakowie, geologa ANDRZEJA MICHALIKA ( zm.1988).

Związany z Instytutem Geologicznym i Muzeum Ziemi , a później z krakowską Wyższą Szkołą Pedagogiczną, pełnił między innymi nadzór geologiczno - inżynierski przy budowie NOWEJ HUTY, prowadził prace badawcze w Tatrach i Dolinie Dunajca.

Posłuchaj!

BIAŁA SKAŁA  903 m n.p.m. (fot.Jerzy Opioła/Wikipedia).

 

 

Gorlicki regionalista i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH podkreśla walory najwyższej części Beskidu Niskiego, która nazywana jest HAŃCZOWSKIMI GÓRAMI RUSZTOWYMI.

Obejmuje ona tereny położone w dorzeczach górnych biegów rzeki BIAŁEJ oraz ROPY, a po stronie słowackiej terenów w dorzeczach lewobrzeżnych dopływów TOPLI.

Posłuchaj!

 


 

 

 


 

 

W TARNOWIE, w poniedziałek 4.11. 2019 r. o godz. 18.00. w Galerii "Piwnica pod Trójką" Muzeum Okręgowego ( Rynek 3), rozpocznie się wernisaż kolejnej wystawy z cyklu "TARNOWSCY ARTYŚCI W GALERII MUZEALNEJ".

Tym razem swe obrazy przedstawi JERZY MARTYNÓW, który inspirację do swych prac czerpie zarówno z krajobrazu Małopolski jak i włoskiej TOSKANII.

Nową wystawę Jerzy Martynów zatytułował "MALUJĄC SWÓJ CZAS". Dlaczego tak? 

Posłuchaj!

 


 

 

W najnowszym 21. numerze ukazującego się w OLKUSZU półrocznika "Ilcusiana" czytelnicy znajdą artykuł JACKA SYPIENIA "Lotnicy Ziemi Olkuskiej".

Autor przytacza w nim kilkanaście nazwisk.

Najbardziej znanym jest ANTONI KOCJAN (1902-1944) konstruktor szybowców i pilot, ale w wojsku służył także jego młodszy brat BOLESŁAW (1908 -1981), który po II wojnie światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych i tam zmarł.

Natomiast pierwszym olkuszaninem, który już w 1918 r. zgłosił się na ochotnika do służby powietrznej, był pilot ANTONI NAJMRODZKI, który zmarł we LWOWIE na tyfus.

Posłuchaj autora artykułu,redaktora naczelnego pisma JACKA SYPIENIA.

 

 


 

(fot.Krzeto/Wikipedia).

 

Urodzona w   TENCZYNKU w  gminie Krzeszowice  ANNA ŁUKASIK jest pedagogiem tamtejszej szkoły i regionalistką .
Ostatnio opracowała folder  "TENCZYŃSKIE KAPLICZKI". Wyjaśnia które  obiekty w nim opisała i przybliża historię kilku tenczyńskich kapliczek.

Posłuchaj!

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię