Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.31.05.2015 r.

"Wiktor" w 1937 r. /Wikipedia

 

ZAGADKA REGIONALNA  (31.05.15 r.)

Początek uzdrowiska w ŻEGIESTOWIE datuje się na rok 1846, kiedy to kierownik kąpielisk w Muszynie, węgierski szlachcic, szukając rud żelaza, odkrył w dolinie Szczawnego Potoku źródła wody mineralnej.

Pierwsze źródło nazwał” Anna” – na cześć swojej żony. Wówczas uważano je za najsilniejszą szczawę żelazistą w Europie.

Po jego śmierci w 1868 roku Zakład Zdrojowy przejęli spadkobiercy, zaś zarząd objął jego syn – Karol, który przez 20 lat doprowadził do rozkwitu miejscowości.

Proszę podać imię i nazwisko odkrywcy wód mineralnych w Żegiestowie

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

do godz. 7. 30 dnia 31.05.15 r.


 


 

NAGRODY:

5 egzemplarzy mapy „ ŻEGIESTÓW – ZDRÓJ i okolice. Perła Beskidu Sądeckiego” (wydawca Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa).

3 egzemplarze książki MARKA SOSENKI „Podgórze na dawnych pocztówkach” (wydawca Dom Kultury „Pogórze” w Krakowie).


 

 

 


 


 

W NIEDZIELĘ 31 MAJA W PROGRAMIE:

PIĄTEK w powiecie łęczyckim. Pomnik symbol geometrycznego środka Polski. ( fot. Jan Bodziony).

Rozmowa ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku z BRZESKA oraz działaczami PTTK z tej miejscowości , o ich majowej wycieczce po Polsce. Dokąd dojechali, co zwiedzali i co pozostało im w pamięci? Wyjaśniają Emilia i Jerzy Zydroniowie, Anna i Jan Bodziony oraz CECYLIA JABŁOŃSKA – prezes UTW w Brzesku. Posłuchaj!


Krakowski antykwariusz MAREK SOSENKO nazywany jest „królem polskich kolekcjonerów”.

I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady, bo tylko jego kolekcja pocztówek liczy ponad 750 tysięcy egzemplarzy.

W tym roku mija sto lat od przyłączenia samodzielnego miasta PODGÓRZE do Krakowa.

Z tej okazji ukazał się autorski album Marka Sosenki „Podgórze na dawnych pocztówkach”

Które pocztówki zostały w nim wyeksponowane? Posłuchaj!


Okole w sołectwie Czermna.

CZERMNA to wieś w gminie SZERZYNY w powiecie tarnowskim. Położona jest po południowej stronie Pasma Brzanki na zachód od LIWOCZA (562 m n. p.m.)  W Czermnej znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw, św. Marcina, wybudowany w 1520 roku, w XVIII wieku powiększony o wieżę i kaplicę i przebudowany na trójnawowy. W ołtarzu głównym kościoła znajdował się otoczony kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia (koronowany w 2011 roku), przeniesiony w 2000 roku do nowo wybudowanego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

W OKOLU - przysiółku CZERMNEJ odwiedzamy rolnika, który do pracy na roli używa jeszcze konia. I właśnie podczas orki koń się spłoszył, a pług uszkodził nogę rolnikowi. Co było powodem nietypowej reakcji konia? To ciekawy przykład cywilizacyjnych zmian w krajobrazie polskiej wsi. Posłuchaj!

 

Wraz z TADEUSZEM KWAŚNIAKIEM odwiedzimy MIECHÓW, a dokładniej mówiąc siłownie „pod chmurką”, by porozmawiać z Paniami

z Koła Seniora Stowarzyszenia „Silva rerum” i aby poznać kalendarz „Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich” Posłuchaj!

 

 

Artysta muzyk IRENEUSZ TRYBULEC, wraz z żoną MARTĄ ( artystką wokalistką) od 1997 r. organizuje cykl koncertów „Muzyka w Pałacu Żeleńskich”. W tym rodowym pałacu Żeleńskich w GRODKOWICACH (gmina Kłaj, powiat wielicki) w 1837 r. urodził się WŁADYSŁAW ŻELEŃSKI narodowy kompozytor, uznawany za kontynuatora muzycznego dzieła Stanisława Moniuszki. W zabytkowych wnętrzach wielokrotnie uznani artyści wykonywali kompozycje Wł. Żeleńskiego.  W niedzielę 31.05 o godz. 18.00 będzie jednak inaczej, bo z koncertem wystąpią uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w CZASŁAWIU (gmina Raciechowice).

Fakt ten skłania też do refleksji nad zmianami na edukacyjnej muzycznej mapie Małopolski. Posłuchaj dyr. BEATY MIĘTKI oraz IRENEUSZA TRYBULCA.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię