Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 22.03.15 r.

WOJCIECH SYPEK jest tarnowianinem, nauczycielem historii . Pasjonują go zwłaszcza wydarzenia I wojny światowej w regionie, kolekcjonuje też pocztówki z tego okresu.Do kart pocztowych wydanych przez WILHELMA SPIRO dokumentujących wojenne zniszczenia w Tarnowie, ma szczególny sentyment. Dlaczego? Posłuchaj!

 

ŁOSIE - tę wieś na rzeką Ropą w gminie Gorlice zamieszkiwali niegdyś zamożni Łemkowie trudniący się wyrobem mazi oraz produkcją dziegciu. Swe wyroby rozwozili wozami po Europie docierając między innymi do Siedmiogrodu i Rygi .

O tych dawnych tradycjach można dowiedzieć się w Łosiu w „Zagrodzie Maziarskiej” etnograficznym skansenie, który w niedzielę 22.03 od godz. 11.00 zaprasza tym razem na „Łemkowsko- Pogórzański Jarmark Wielkanocny” .

O maziarzach i pamiątkach po nich opowiada KLAUDIA ZBIEGIEŃ kierownik „Zagrody Maziarskiej”. Posłuchaj!

ZAGADKA REGIONALNA (22.03.15 r.)


Wieś w gminie Ropa w powiecie gorlickim. Zamieszkujący ją Łemkowie trudnili się wyrobem mazi czyli smaru do maszyn i pojazdów, a także produkcją dziegciu powstającego przy destylacji drewna.
Dziś we wsi istnieje skansen etnograficzny „Zagroda Maziarska”.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY:          [email protected]
                                                do godz. 7. 30 dnia 22.03.15 r.


UPOMINKI:

3 egzemplarze przewodnika po obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich  
„BABIA GÓRA I OKOLICE” - autorstwa Marcina Leśniakiewicza.

W NIEDZIELĘ 22 MARCA W PROGRAMIE:

Zaproszenie na tarnowski Rynek na wystawę w galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie, wystawę rzeźby i statuetek EWY FLESZAR. To pierwsza wystawa w roku 2015 realizowana w ramach trwającego już 5 lat cyklu:„Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Artystka, absolwentka ASP w Poznaniu, obecnie zajmuje się przede wszystkim małą formą rzeźbiarską, używając techniki traconego wosku. Wykonuje również statuetki, tablice pamiątkowe, medale oraz rzeźbę sakralną. Posłuchaj co mówi o swojej pracy.

fot. ROBERT MOŹDZIERZ
 

 

Już 9 numerów liczy cykl mini- przewodników tematycznych po Suchej Beskidzkiej i okolicy.Ich wydawcą jest Muzeum Miejskie mieszczące się w suskim Zamku. O najnowszych czterech numerach opowiadają ich redaktorzy: BARBARA WOŹNIAK – dyrektor Muzeum oraz regionalista MARCIN LEŚNIAKIEWICZ. Posłuchaj!

Fot. Robert Niedźwiedzki/Wikipedia

W pierwszą niedzielę wiosny krakowski historyk MICHAŁ KOZIOŁ zachęci do odwiedzenia IMBRAMOWIC w gminie Trzyciąż, w powiecie olkuskim.

Godnym zobaczenia jest tam klasztor Sióstr Norbertanek ( Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów).

Kim była siostra przełożona Zofia Grothówna i jakie zasługi położyła dla imbramowickiego klasztoru? Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię