Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.15.12.2019 r.

fot. Juste/Wikipedia

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (15.12.)

 

Wieś na Litwie, niegdyś miasteczko, w rejonie ŚWIĘCIANY.

W jej okolicy 1 lipca 1812 r. w pierwszych dniach napoleońskiego najazdu na Rosję, rozegrała się bitwa kawalerysjka pomiędzy siłami francusko- polskimi (dywizją generała Sebastianiego), a rosyjskimi, zakończona zwycięstwem wojsk inwazyjnych.

Przed 152. laty 15 grudnia 1867 r. w miejscowym drewnianym kościele pw. św. Kazimierza z 1775 r. ochrzczony został JÓZEF PIŁSUDSKI.

Chrztu udzielił proboszcz ksiądz Józef Woliński, a dziesięciodniowe niemowlę trzymali do chrztu Józef Marcinkowski z Konstancją Rogalską, oboje szlachetnie urodzeni.”

Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele na chórze pamiątkowa tablica w języku polskim z 1927 r.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 15.12.2019 r.

 

 

UPOMINKI:

przewodnik "BARI I APULIA" - Wydawnictwa "Bezdroża".

książka " KIEDY POLSKA BYŁA MAŁA. Rodzinny przewodnik po zabytkach pamiętający początki państwa polskiego".

2 egzemplarze tomu poezji " TADEUSZ RÓŻEWICZ. WIERSZE PRZECZYTANE".

album poetycki " CZESŁAW MIŁOSZ. ŚWIAT. POEMA NAIWNE".

 

 


 

(fot.Alan Light/Wikipedia)

 

JANUSZ SZCZĘŚNIAK na Ziemi Chrzanowskiej jest znanym i cenionym działaczem samorządowym.

Był między innymi Przewodniczącym Rady Miasta Trzebini, przez dwie kadencje starostą chrzanowskim, został wyróżniony przez Związek Miast Polskich tytułem "Samorządowiec XX -lecia" za zasługi dla lokalnej społeczności.

Jest także działaczem i animatorem kultury. Pod koniec lat 90. XX w. zainicjował w TRZEBINI "Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów", a w 2000 r. założył w tym mieście Uczniowski Klub Sportowy "HETMAN KORONNY", którego jest prezesem.

W poniedziałek 9.12. 2019 r. Janusz Szczęśniak otrzymał od Trzebińskiego Ruchu Społecznego "NIEZALEŻNOŚĆ" wyróżnienie "ADIUNGE OPTIMIS" (Dołącz do najlepszych), które przyznawane jest wybitnym osobowościom o głęboko humanistycznej postawie i znaczących osiągnięciach godnych naśladowania.

Laureat już teraz zaprasza na jubileuszowy " XXV. Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w Szachach Aktywnych", który odbędzie się pod koniec lutego w Trzebini. 

Posłuchaj! 

 


 

Obrona Lwowa 1939 r. ( fot.Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina krótkie życie TADEUSZA ZAROSŁEGO - chemika i petrografa, urodzonego w Krakowie w 1907 r.

Pracę naukową rozpoczął w Akademii Górniczej, lecz wybuch wojny przekreślił jego marzenia o dalszej naukowej karierze, gdyż w wieku 32 lat zginął pod Lwowem we wrześniu 1939 r.

Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Mach240390/Wikipedia).

 

Mieszkający już pół wieku w MUSZYNIE - ZDROJU choreograf MARIAN ADAMCZYK, rodem z KROŚCIENKA NAD DUNAJCEM, w 2016 r. reaktywował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "MUSZYNIACY".

Skupił wokół siebie kilku członków dawnego zespołu, założonego jeszcze w latach 70. XX w. oraz zachęcił do współpracy nowe osoby.

Dla kogo występują i jaki repertuar obecnie prezentują nowi "MUSZYNIACY"?

Posłuchaj!

M.Adamczyk drugi z lewej  (fot.BARBARA RUCKA).

 


 

 

Pałac Czartoryskich w Puławach, będący w latach 1917-1950 siedzibą PINGW; widok współczesny

(fot.Grzegorz Hałaś/Wikipedia).

 

15 grudnia tego roku przypada 150. rocznica urodzin prof. LEONA MARCHLEWSKIEGO (ur. 1869 Włocławek - zm.1946 Kraków), biochemika, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatora Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w PUŁAWACH.

Historyk MICHAŁ KOZIOŁ zwraca uwagę na fakt, że ten uczony był także senatorem i aktywnym działaczem ruchu ludowego.

Przyjaźnił się, a w ostatnich latach wojny opiekował Wincentym Witosem.

Posłuchaj!

 

 


 

 

W MIECHOWIE w Galerii Biura Wystaw Artystycznych "U JAKSY", do połowy stycznia czynna jest wystawa nosząca tytuł "INKLINACJE. Wernisaż jednej pracy".

To ekspozycja 62. twórców reprezentujących różne dyscypliny artystyczne, związanych ze środowiskiem Liceum Plastycznego w NOWYM WIŚNICZU (absolwenci i wykładowcy).

O wystawie informuje jej kurator KRYSTYNA OLCHAWA, także absolwentka tego liceum i autorka prezentowanej na wystawie pracy "PLANETA IRIS".  Posłuchaj!


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię