Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.11.11.2019 Święto Niepodległości

(fot.Wikipedia)

ZAGADKA HISTORYCZNA (11.11.)


Legionista, członek Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), pierwszy Polak poległy w obronie Lwowa podczas wojny polsko- ukraińskiej w 1918 r.

Urodził się w 1895 r. w TARNOWIE w rodzinie pochodzenia włoskiego.  Jego ojciec Gwidon był powstańcem styczniowym.

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r. udał się we Lwowie, do zajętych przez Ukraińców koszarów 15 pułku piechoty Austro -Węgier przy ulicy Kurkowej 15, celem przeprowadzenia wywiadu w zamiarze uwolnienia internowanych tam 30 legionistów -  lecz został śmiertelnie postrzelony i zmarł w szpitalu 5 listopada.  Miał 23 lata.

(fot. Zjedn. Zakłady Kartograficzne i wydawnictwo " Książnica-Atlas S.A"  Lwów-Warszawa /Wikipedia)

 

Po ekshumacji jego szczątki zostały pochowane w krypcie katakumby I  na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

W listopadzie 1938 r. w rocznicę 20 - lecia odzyskania niepodległości, Rada Miasta Lwowa  nadała jednej z ulic jego imię.

Proszę podać imię i nazwisko tego żołnierza, z urodzenia tarnowianina.


 

ADRES INTERNETOWY:   regionalne@radiokrakow.pl
                                       do godz. 8.00. dnia 11.11. 2019 r.

 

UPOMINKI:

album DOROTY GABRYŚ  "Porcelana Miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".

książka HANNY PASZKO i TADEUSZA WADASA " W hołdzie Hannie Chrzanowskiej"

 

książka ANDRZEJA NIEWIŃSKIEGO "Przestrzeń kościelna w topografii średniowiecznego Krakowa"

2 śpiewniki ( wraz z płytami CD) "NAD NAMI ORZEŁ BIAŁY"

 


 

Kościół Parafii pw.św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, przy której działa zespół  'TE DEUM".

(fot. ZBIGNIEW MENTEL)

Zespół  "TE DEUM"  powstał w OLKUSZU przed trzema laty, a przed rokiem z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nagrał płytę "NIEPODLEGŁEJ".

W tym roku w niedzielę 10.11. grupa także wystąpi w Olkuszu z koncertem niepodległościowym, który rozpocznie się w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu o godz. 15.15.
 

Jakie znaczenie dla młodych muzyków ma termin "patriotyzm",  jak traktują historię narodu polskiego i jakie wnioski, refleksje płyną z niej dla młodego pokolenia?

Posłuchaj członków zespołu "TE DEUM":  założyciela i kierownika muzycznego  MATEUSZA FILO, solistkę ALICJĘ POLAKIEWICZ, gitarzystę MARCINA ZUBA oraz realizatora dźwięku MATEUSZA FILO.

 


 

 

PONTENURE ( fot.Szeder Laszlo/Wikiepdia).

 

 

TERESA MUSIAŁ - CASALI jest rodowitą olkuszanką, która w 1988 r. wyjechała do Włoch i zamieszkała w miasteczku PONTENURE koło PIACENZY w regionie EMILIA ROMANIA.

Jej mąż FRANCESCO CASALI to wielki przyjaciel Polski, który na początku lat 80. XX. organizował w Pontenure pomoc humanitarną dla Polaków.

Z małego 6.tysięcznego Pontenure dotarło wówczas do Krakowa, Olkusza i innych miejsc w Małopolsce 30 TIR-ów z darami.

(fot. JACEK SYPIEŃ).

 

Od ponad 30 lat Pani Teresa promuje w rejonie Piacency polską kulturę i wiedzę historyczną o Polsce.

Dzięki jej inicjatywie od 2008 r. OLKUSZ I PONTENURE są miastami partnerskimi.

W lipcu 2018 r. w Pontenure powstało "Stowarzyszenie Kulturalne Polsko -Włoskie", prowadzące nie tylko działalność edukacyjną na rzecz dzieci o polskich korzeniach.

Stowarzyszenie stawia przed sobą dwa główne cele. Po pierwsze, chce upowszechniać przyjaźń polsko-włoską, a w szczególności konsolidować oraz rozwijać partnerstwo między Pontenure i Olkuszem podpisane 26.04.2008 roku. ( pkt 1 statutu )
Po drugie, jego misją jest podtrzymywanie ducha wspólnoty wśród Polaków zamieszkałych w regionie Piacenzy, umocnienie ich więzi z Polską i jej tradycjami oraz  przekazywanie wartości narodowych dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia poprzez nauczanie języka, historii i kultury polskiej w  ludotece – szkole  „Kwiaty Polskie”. 

Pontenure, 5.października.2019 r. Inauguracja roku szkolnego (fot. PIETRO CASALI). 

11 listopada 2018 r. w PONTENURE.  Obchody 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

(fot.PIETRO CASALI).

 

W tym roku, jak zawsze, w Pontenure odbędą się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości i 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieci państwa Casalich, choć już urodzone na włoskiej ziemi, mówią po polsku, czują się Polakami , a cała rodzina potrafi zaśpiewać wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, pieśni powstałej w 1797 r. niedaleko od Pontenure w miejcowości REGIO NELL EMILIA.

Co oznacza dla Pani TERESY MUSIAŁ - CASALI pojęcie "patriotyzm'?

Posłuchaj olkuszanki z "biało - czerwonym sercem" !

Teresa Musiał - Casali z córką MIRIAM i jej narzeczonym MARCO OLMEDI na rynku w Olkuszu. W tle "Batorówka", jej rodzinny dom.

(fot. JACEK SYPIEŃ)

 


 

 

FRYDMAN ( fot.Jerzy Opioła/Wikiepdia)

 

MICHAŁ BALARA urodził się w 1904 r. we FRYDMANIE na SPISZU. Jest postacią zasłużoną nie tylko dla Spisza, ale i Podhala.

Ten nauczyciel, regionalista, redaktor, tłumacz, historyk i pisarz był jednak przede wszystkim krzewicielem polskości, choć jego polskość obudziła się w nim stosunkowo późno, bo dopiero podczas studiów w seminarium nauczycielskim w ówczesnej czechosłowackiej Spiskiej Nowej Wsi.

Zmarłego w 1988 r. w Nowym Targu Michała Balarę " Wielkiego Spiszaka" - przypomina MAREK FRYŹLEWICZ, regionalista, autor książki " NOWY TARG MOJE MIASTO. GALERIA NOWOTARŻAN".

Posłuchaj!

TUCHÓW (fot.Paweł Klasa/Wikipedia)

 

 


 

Porucznik ANTONI STAWARZ zapisał się w historii Polski jako jeden z organizatorów oswobodzenia Krakowa spod austriackiej okupacji, w październiku 1918 r.

Nic więc dziwnego, że jest przypominany co roku, przy okazji obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

A.Stawarz 1919 r. ( fot. Archiwum Muzeum Krakowa)

 

Dziś więcej informacji o tej postaci, o rodzinie Stawarzów (których syn Antoni urodził się w 1889 r. w TUCHOWIE ) przekazuje  TOMASZ WANTUCH - prezes Towarzystwa Miłośników Tuchowa.  

Posłuchaj!

 


 

(fot. Jules Mien/Wikipedia)

JAN MATEJKO (1838 - 1893) wielki malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych - patriota.

J.Matejko - "Hołd Pruski"  (fot.www.pinakoteka.zascianek.pl/Wikipedia)

 

Z archiwum Radia Kraków przypominamy rozmowę z 2005 r. z malarzem prof. STANISŁAWEM RODZIŃSKIM - byłym rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jak Jan Matejko łączył fakty z historii Polski ze swą artystyczną wizją. I czy miał następców?

Posłuchaj!

(fot.Paweł Piotrowski/Wikipedia).

 


 

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI ( 1843-1923) - "Pożegnanie z Europą" ( 1894 r.)  fot.Wikipedia.

 

SYBERIA, zarówno w czasach caratu jak i komunistycznego Związku Sowieckiego, była miejscem zesłania i katorgi wielu pokoleń Polaków.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. przez kolejne lata grupy rodaków - Sybiraków wracały do Ojczyzny, najczęściej przez Chiny, Japonię i dalej drogą morską do Europy.

Warto pamiętać, że pierwsze masowe zesłania na Syberię carat stosował już wobec Konfederatów Barskich (1768 - 1772), którzy walczyli o zachowanie suwerenności I Rzeczpospolitej.

Przypomina o tym krakowski historyk PIOTR BOROŃ.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię