Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.10.12.2017 r.

Kościół w......

 

ZAGADKA REGIONALNA (10.12.)

 

Wieś w gminie GRYBÓW nad Białą Dunajcową na trasie z Grybowa do Krynicy - Zdroju. (nota bene w ubiegłym tygodniu oddano tam nowoczesną estakadę nad osuwiskiem i po roku przywrócono drożność tego szlaku).

We wsi znajduje się zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa, wzniesiony w latach 1926-1929 według projektu ZDZISŁAWA MĄCZEŃSKIEGO oraz nowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej z lat 80. XX w.

W tej wsi urodził się, zmarły w 2004 r. biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej JÓZEF GUCWA, który uczęszczał do tamtejszej szkoły podstawowej w latach 1929-1935. W 2003. r ukazała się monografia wsi i parafii, jego autorstwa.

 

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY:     [email protected]

                                          do godz. 7. 30 dnia 10.12.2017 r.

 

 

UPOMINKI:

album JAN CHRZĄSZCZ (1944 -2012).

3 książki "WSZYSCY JESTEŚMY KOŚCIUSZKAMI" (wraz z płytą CD i DVD)

 

 

(zdjęcie ze strony internetowej OSP Kęty).

 

Ochotnicza Straż Pożarna w KĘTACH - miasteczku nad SOŁĄ, ma długą i piękną historię. Działa od 143 lat !

Zawsze była i jest potrzebna, ale w ostatnich latach mniej jest wyjazdów do pożarów, a coraz częściej strażacy - ochotnicy wzywani są do pomocy przy innych zagrożeniach ludzkiego życia.

W OSP Kęty działa Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza, wypróbowana w akcjach na gruzowiskach, choć najwięcej jest wyjazdów do akcji poszukiwawczych w terenie oraz akcji na wysokości.

Druhowie z Kęt nie zapominają też o szkoleniach. Niedawno zorganizowali ogólnopolską konferencje poświęconą ratowaniu życia strażaków biorących udział w niebezpiecznych akcjach, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

O swojej pracy opowiadają: JAN WOŁOSZYN - Prezes OSP, MICHAŁ GRABOWSKI - Zastępca Naczelnika oraz MARCIN BIENIEK - rzecznik, Członek Zarządu.

Posłuchaj!

Od lewej; M.Bieniek, J.Wołoszyn, M.Grabowski.

 


 

 

KASINKA MAŁA widok na Szczebel ( fot. Jerzy Opioła).

 

KASINKA MAŁA to wieś letniskowa koło MSZANY DOLNEJ. Niedawno ukazała się książka Jana Gargasa poświęcona kapliczkom i krzyżom przydrożnym w tej wsi.

Autor zinwentaryzował i opisał 87 obiektów, niektóre o bardzo ciekawej historii. To bardzo cenna pozycja regionalna podkreśla krakowski historyk MICHAŁ KOZIOŁ.   Posłuchaj!

 


 

 

 

 

W niedzielę 10.12. 2017 r. w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w SŁOMNIKACH, odbędzie się promocja III tomu monografii miasta autorstwa historyka dr KLAUDII SKRĘŻYNY.  Nowe wydawnictwo obejmuje okres od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę, do roku 1946.

W okresie międzywojnia ludność Słomnik liczyła ponad 3, 5 tysiąca osób, z czego jedną trzecią stanowili Żydzi.

Ważna data w kronice Słomnik, to 24.dzień listopada 1934 r. Wtedy została otwarta linia kolejowa łącząca Słomniki z Miechowem, skracająca drogę pociągiem z Krakowa do Warszawy.

Zdjęcie prezydenta Ignacego Mościckiego na nowej słomnickiej stacji, znalazło się na okładce książki - podkreśla jej autorka dr KLAUDIA SKRĘŻYNA. Posłuchaj!

 


 

( fot.Wikipedia)

 

7.12.2017 r. minęła 19 rocznica śmierci prof. ANDRZEJA WAKSMUNDZKIEGO .

Był specjalistą w zakresie chemii fizycznej , chromatografii, fizykochemii zjawisk powierzchniowych oraz technologii światłowodów. Po II wojnie światowej zamieszkał i pracował w Lublinie.

Fascynujące są dzieje życia prof. Andrzeja Waksmundzkiego - "PITAGORASA z WAKSMUNDA", rodowitego górala urodzonego w tej wsi koło Nowego Targu w 1910 r.


Na Podhalu kultywuje się pamięć o nim. Jest patronem Szkoły Podstawowej w  OSTROWSKU, gdzie mieszkał w czasie II wojny światowej , a  niedawno Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała specjalną sesję jemu poświęconą,  zatytułowaną niezwykle wymownie  „O PROFESORZE, CO PODHALE MIAŁ W DUSZY” .

W spotkaniu w Nowym Targu wzięła udział jego córka  prof. Monika Waksmundzka -Hajnos , która także przyjęła zaproszenie na rozmowę w Radiu Kraków. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię