Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.10.11.2019 r.

(fot. Zygmunt Put/Wikipedia)

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (10.11.)

 

Przed 131. laty 10 listopada 1888 r. w Krakowie zmarł lekarz, społecznik i filantrop pochodzący z rodziny żydowskiej, przez całe życie związany z Krakowem.

Bliskie mu były ideały patriotyczne: w 1843 roku współtworzył klub, którego celem było podnoszenie poziomu kulturalnego, moralnego i materialnego Żydów, jak również rozwijanie polskich dążeń patriotycznych wśród ludności żydowskiej.

Uczestniczył w Powstaniu Krakowskim w 1846 i Powstaniu Wielkopolskim w roku 1848 , był aresztowany i więziony przez władze austriackie za udział w pochodach i demonstracjach. Cieszył się ogólnym szacunkiem i uznaniem, a od 1849 r. roku wybierany był radnym miasta Krakowa.

W 1886 r. założył fundację dobroczynną dla ubogich różnych wyznań. Terenem jego działalności charytatywnej była miedzy innymi ulica Ubogich na Kazimierzu, nosząca od 1909 r. jego imię.

Został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie.

Proszę podać imię i nazwisko tej osoby.

 

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@ radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 10.11.2019 r.

 

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze książki BARTŁOMIEJA GRZEGORZA SALI "Krakowskie synagogi"

zestaw publikacji o Małopolsce

płyta CD ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK gra utwory F. Chopina i R. Schumanna.


 

 

 

W niedzielę 10. listopada 2019 r. o godz. 11.00. w NOWOHUCKIM CENTRUM KULTURY w Krakowie rozpocznie się FINAŁ 20. OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU DZIECI I MŁODZIEŻY "PIOSENKI JANA WOJDAKA".

Popularny wokalista, kompozytor i gitarzysta, lider zespołu "WAWELE" już przez dwie dekady działa na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży, organizując w całym kraju eliminacje regionalne do tego festiwalu, a najbardziej utalentowanych młodych wokalistów prezentuje publiczności podczas listopadowego finału w KRAKOWIE.

Nagroda "Grand Prix" od kilku lat, to równowartość tysiąca euro, ale to nie wysokość nagród wyróżnia ten festiwal. Jego laureaci otrzymują opiekę artystyczną, a niektórzy nagrywają swe pierwsze solowe płyty.

Dźwiękową dokumentacją każdej edycji jest wydawana płyta "PIOSENKI FESTIWALOWE", a w roku jubileuszowym bonusem jest płyta z piosenkami JANA WOJDAKA do tekstów SŁAWKA WIERZCHOLSKIEGO zatytułowana "Deszczowy blues".

"Na moim festiwalu stawiali pierwsze kroki i zdobywali nagrody tacy utalentowani wokaliści jak Gosia Kotwica, Mateusz Mijal oraz Roksana Węgiel"- przypomina Kawaler Orderu Uśmiechu JAN WOJDAK.

Posłuchaj!

 


(fot.mamik/Wikipedia)

 

Profesor nauk medycznych JAN GROCHOWSKI ( ur.1930 LWÓW - zm. 2007 KRAKÓW) był twórcą nowoczesnej chirurgii dziecięcej w Polsce.

Współtwórcę i dyrektora Polsko - Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w podkrakowskim wówczas PROKOCIMIU wspomina jego uczeń prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj!

 


 

 

(fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)

 

Regionalista gorlicki i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH opowiada o historii kościoła pw. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w ZAGÓRZANACH koło Gorlic.

Parafia Zagórzany powstała z fundacji benedyktynów z TYŃCA. prawdopodobnie już w II połowie XIV w.

W kościele w bocznej nawie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Ciekawa i skomplikowana jest historia zagórzańskich dzwonów. Wiadomo, że na przestrzeni lat było ich kilka, ale bywały okresy, kiedy parafia w ogóle nie posiadała dzwonów.

Posłuchaj!

 


 

(fot. Archiwum Magazynu Krzeszowickiego).

 

Urodzona w TENCZYNKU, nauczycielka matematyki w tamtejszej Szkole Podstawowej, regionalistka ANNA ŁUKASIK przypomina lekarza - fizjologa, pracownika naukowego krakowskiej Akademii Medycznej doc. dr WINCENTEGO JANA WCISŁĘ, który urodził się w Tenczynku w 1913 r. a zmarł w roku 1985.

To przykład uczonego o wielkim dorobku, który nie został profesorem, aby nie stracić prawa do wykonywania prywatnej praktyki, którą prowadził w Tenczynku lecząc swoich krajan zazwyczaj bez pobierania honorariów.

Łączyły go także serdeczne relacje z metropolitą krakowskim kardynałem KAROLEM WOJTYŁĄ.

Posłuchaj!

 

 


 

(fot.Witold/Wikiepdia)

 

 

ANDRYCHÓW to jedno z młodszych miast w Małopolsce. Prawa miejskie otrzymał w 1767 r. od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W skład zarządu miasta pod zaborem austriackim wchodzili jedynie mężczyźni, ale po uzyskaniu przez Polki praw wyborczych w listopadzie 1918 r. dwie kobiety objęły mandat radnej Andrychowa już w lutym roku 1919.

To OTYLIA CHLEBOWSKA oraz ANTONINA PRUSÓWNA.

Kim były w społecznej hierarchii miasta i jak wywiązały się z powierzonej im roli ? - wyjaśnia DARIA RUSIN z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Posłuchaj!

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię