ZAGADKA REGIONALNA (30.11)
- A
- A
- A
"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 30.11. 2025 r.
Generał JÓZEF CHŁOPICKI to urodzony w 1771 r. w Kapustynie na Ukrainie, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich.
Po wybuchu Powstania Listopadowego przyjął 3 grudnia 1830 r. zaproponowaną mu funkcję wodza naczelnego, a dwa dni później ogłosił się dyktatorem.
Po upadku powstania ostatnie lata życia spędził w Krakowie.
Proszę podać adres, pod którym w 1854 r. mieszkał i zmarł w wieku 83 lat.
Na fasadzie tej kamienicy w 1930 r. umieszczono marmurową tablicę jemu poświęconą.
W 1965 r. została wpisana do rejestru zabytków.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7.30 dnia 30.11. 2025 r.
UPOMINKI:
płyta CD ze słuchowiskiem Radia Kraków „ZŁOŚLIWI BOGOWIE ZAKPILI Z NAS OKRUTNIE”
książka Gianni Rodariego „BYŁ SOBIE DWA RAZY BARON LAMBERTO czyli tajemnice wyspy San Giulio”
tom poezji „NIE” – Aleksandra Wiernego
książka Rafała Kasprzyka „IGLIWIE”
książka ks. dr Juliana Kapłona „POMNIKI W GMINIE JODŁOWA”.
NOWOPOLE - to mała wioska w gminie WIETRZYCHOWICE w powiecie tarnowskim, leżąca w widłach Wisły i uchodzącego do niej Dunajca.
Tam prowadzą gospodarstwo, specjalizujące się w ekologicznej produkcji kozich serów, Państwo AGATA DAMSKA - GUŁA i MARCIN GUŁA.
Pan Marcin pozwiedzał nieco świata, mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale powrócił na ojcowiznę, znalazł wspaniałą żonę i wspólnie gospodarują na 25 hektarach.
Są zadowoleni z życia, emanują radością i opowiadają jak zaczęła się ich przygoda z hodowlą kóz.
A WOJCIECH MRUK z Placówki Terenowej KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) w TARNOWIE podkreśla, ze dobrostan rolnika to nie mniej ważna kwestia jak produkcja i wynik ekonomiczny.
Posłuchaj!
GRZEGORZ KOZIOŁ od 2006 roku jest wójtem Gminy Tarnów, która jak obwarzanek otacza niegdyś wojewódzkie miasto TARNÓW.
Jak zarządza się taką gminą, która nota bene ma 14 wsi i 15 sołectw?
Jakie znaczenie ma dla Gminy troska o jej dziedzictwo historyczne i kulturowe?
Jaka będzie przyszłość XIX wiecznego, będącego w ruinie dworu w RADLNEJ ?
Posłuchaj!
Dr ANNA BRZYSKA do Polski przyjechała w 1997 r.
Przypadek sprawił, że w 2014 r. w BRZESKU wraz z mężem z odwiedziła zaniedbany kirkut i od tej pory jej społeczne działania skupiły się na upamiętnianiu dziedzictwa i tradycji żydowskich mieszkańców przedwojennego Brzeska.
Generał JÓZEF CHŁOPICKI zmarł w Krakowie w 1854 r.
Ostatnie lata życia dzielił między tym miastem a KRZESZOWICAMI, gdzie bywał u zaprzyjaźnionych hrabiów POTOCKICH.
Tam też został pochowany na parafialnym cmentarzu, a przeniesienie zwłok do nowej kaplicy wybudowanej przez hrabinę ZOFIĘ POTOCKĄ odbyło się w 1863 r.
Ostatnie lata dyktatora Powstania Listopadowego przypomina mieszkaniec Krzeszowic WOJCIECH NOWAK interesujący się historią tego miast.
Posłuchaj!
Od 2010 r. Muzeum Ziemi Tarnowskiej prezentuje cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.
Kuratorką cyklu jest BOŻENA SZCZUPAK z Działu Sztuki.
Obecnie Przy Rynku 3, w Galerii "PIWNICA POD TRÓJKĄ" czynna jest wystawa malarstwa MICHAŁA PORĘBY.
Tytuł wystawy "QUOD DICIS DOMINE" (" Co mówisz Panie") został zainspirowany pełnym ironii opowiadaniem Sławomira Mrożka „Antropocentryzm”.
Michał Poręba urodził się w 1964 roku w Tarnowie.
Po maturze w tarnowskim Liceum Sztuk Plastycznych, studiował malarstwo w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą oraz działaniami parateatralnymi i performatywnymi.
Ta wystawa ma dla niego wymiar nie tylko artystyczny, ale i sentymentalny, bo odbywa się w kamienicy, w której przez 44 lata mieszkał na II piętrze.
Posłuchaj!
Zmarły w Padwie w 2023 r. RYSZARD DEMEL - artysta witrażysta, malarz i działacz polonijny urodził się w 1921 r. w USTRONIU na Śląsku Cieszyńskim.
Od 3 roku życia mieszkał w ANDRYCHOWIE, gdzie jego ojciec Czech znalazł pracę w fabryce Roberta Stambergera jako projektant wzorów na tkaninach.
Jak mijała mu młodość w Andrychowie?
Jak przeżył II wojnę światową i czym zdobył popularność w gronie europejskich witrażystów? - opowiada Ewelina Prus - Bizoń, autorka książki "SEKRETY ANDRYCHOWA, WADOWIC I KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ".
Posłuchaj!
Komentarze (2)
Najnowsze
-
12:56
Kiedy można się spodziewać widocznych skutków obrad synodu?
-
12:08
Parking przy dworcu PKP w Nowym Sączu
-
11:37
Dron na wodór ze złotym medalem
-
11:22
Pierwsze takie centrum w Polsce powstało w Krakowie. Będzie kształcić specjalistów od zabytków
-
11:05
Wypadek w Suchej Beskidzkiej
-
10:54
Kardynał Ryś: potrzebujemy przeorać ziemię krakowskiego Kościoła
-
10:49
Gdy się pojawią, w przyrodzie coś się zmienia
-
10:34
6. edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N nadchodzi!
-
10:24
Dzień, w którym zniknęli ludzie. 6 lat od pierwszego lockdownu
-
09:34
Piotr Sosin, nasz słuchacz z Tarnowa, poprowadzi "Muzyczną Zmianę". Wygrał licytację
-
09:23
Jubileusz prof. M. Hellera. "Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś
-
09:22
Przełom w Myślenicach. W końcu ruszy budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami
-
09:13
Proza na scenie. "Magiczna rana" - reportaż Ewy Szkurłat
-
08:52
Teza Trumpa pod ostrzałem faktów. Co naprawdę uderzyło w szkołę w Minab?
-
08:15
Bartosz Bocheńczak (Konfederacja): "Przemysław Czarnek to hipokryta"
-
08:01
Zakopane chce budować mieszkania dla mieszkańców. W planach blok na 100 lokali
-
07:46
Ktoś znów ukradł binokle burmistrza Tarnowa. "Nie nauczyliśmy się szanować historii"
-
17:30
Czy każdy może przeglądać dokumenty w Archiwum Narodowym w Krakowie?