ZAGADKA REGIONALNA (21.11.)
Przed 157 laty, 21 listopada 1864 r. JAN MATEJKO w kaplicy krakowskiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny "Na Piasku" zawarł związek małżeński z TEODORĄ, urodzoną w Krakowie w 1846 r.
ZAGADKA REGIONALNA (21.11.)
Przed 157 laty, 21 listopada 1864 r. JAN MATEJKO w kaplicy krakowskiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny "Na Piasku" zawarł związek małżeński z TEODORĄ, urodzoną w Krakowie w 1846 r.
Suknia ślubna Teodory została wykonana przez bocheńskiego krawca Ryparka według rysunku Matejki.
Ślubu młodej parze udzielał brat panny młodej Stanisław.
Małżonkowie zamieszkali w domu rodziny Niedźwieckich przy ulicy Krupniczej. Wkrótce po ślubie małżonkowie udali się w podróż do PARYŻA, a po powrocie Jan Matejko namalował „Portret żony w sukni ślubnej"
Teodora Matejko często pozowała mężowi do obrazów, najczęściej jako Bona Sforza lub Barbara Radziwiłłówna.
Proszę podać rodowe, panieńskie nazwisko żony Jana Matejki.
UPOMINKI:
II tom publikacji "Tenczynek 700 lat historii" - album "TENCZYNEK NA STAREJ FOTOGRAFII"
książka Katarzyny Kobylarczyk "WEJDŹ NA SZLAK"
książka Jacka Sypienia " GÓRNICZE TRADYCJE MAŁOPOLSKI W HERALDYCE"
2 książki Katarzyny Dominik i Marka Stoszka "KAZIMIERZ KOWALSKI. AKTOR ZIEMI DOBCZYCKIEJ"
Historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA redaktor naczelny "ROCZNIKA TARNOWSKIEGO" przybliża sylwetkę burmistrza TARNOWA sprzed czasów Autonomii galicyjskiej.
Dr praw ADAM MORAWSKI urodził się w RZESZOWIE w 1817 r. a zmarł we LWOWIE w roku 1870.
Jego bratem był SZCZĘSNY MORAWSKI (1818 - 1898), który napisał pierwszą, fundamentalną dla badaczy regionu, monografię STAREGO SĄCZA.
Jedną z zasług dla Tarnowa burmistrza Adama Morawskiego było założenie Miejskiej Kasy Oszczędności.
A jakie miał hobby?
Posłuchaj!
Prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI - mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej opowiada o sztolni "RÓŻA" w bieszczadzkiej wsi CISNA.
Tam w 1796 r. hrabia JACEK FREDRO, ojciec Aleksandra, rozpoczął eksploatację syderytu, minerału którego głównym składnikiem jest żelazo.
Nie był on najlepszej jakości, a złoże wyczerpało się w 1864 r., ale przez kilkadziesiąt lat z wytapianego w hucie żelaza wytwarzano różne produkty. Jakie?
Posłuchaj !
12.08. 2021 r. minęła 40 rocznica śmierci księdza EDWARDA NITKI (ur. 3.01.1919 r. w ROPICY POLSKIEJ koło Gorlic), długoletniego proboszcza w PASZYNIE koło Nowego Sącza.
Przez 24 lata pobytu w Paszynie dał się poznać jako dobry duszpasterz, gospodarz, organizator, zakochany w ludzie wiejskim.
W swoich parafianach potrafił wyzwolić chęć tworzenia rzeczy, które niektórym wydawały się banalne. Ksiądz E. Nitka nagradzał ich nie tylko dobrym słowem, ale również groszem. Zwłaszcza tych dotkniętych przez los, upośledzonych.
Chętnie przynoszono do księdza nieporadne świątki, obrazki i inne przedmioty. W ten sposób na plebanii powstało muzeum, a wkrótce Paszyn stał się znanym wśród koneserów sztuki prymitywnej na całym świecie.
Dziś w Muzeum Sztuki Ludowej im ks. Edwarda Nitki jest około 3 tysięcy rzeźb i obrazów - informuje ANDRZEJ PIECUCH, przewodnik i regionalista.
Posłuchaj!
W piątek 19.11. o godz. 18.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu przy ul. Piłsudskiego 20 odbędzie wernisaż wystawy "DEKAMERON", na której obrazy i prace zaprezentuje artysta malarz JAN BICZYSKO.
Wernisażowi towarzyszyć będzie promocja albumu o tym samym tytule.
Od kiedy i dlaczego czternastowieczne dzieło Giovanniego Boccacia (1313 - 1375) inspiruje artystę i dlaczego w albumie jest 130 rysunków skoro "Dekameron" to zbiór stu nowel?
Posłuchaj!
Entomolog prof. KAZIMIERZ WIECH z Uniwersytetu Rolniczego przypomina zoologa MAKSYMILIANA SIŁĘ - NOWICKIEGO (1826 - 1890).
Ten profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego był badaczem fauny i flory tatrzańskiej, pionierem ochrony przyrody w Polsce i współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego.
Posłuchaj!