Profesor Joseph Schatzker jest uznanym na całym świecie lekarzem, zajmującym się urazami narządu ruchu. Razem z grupą uczonych szwajcarskich stworzył podstawy współczesnej traumatologii. Jest jednym z niewielu uczonych, który oprócz badań prowadzonych nad gojeniem złamań i wprowadzeniem nowoczesnych metod ich leczenia, główny nacisk położył na kształcenie lekarzy traumatologów i ortopedów. Jest autorem książek, podręczników i publikacji, a „The rationale of operative fracture care” jest podręcznikiem uniwersyteckim, z którego uczą się studenci traumatologii na całym świcie. Obok dokonań naukowych, powszechny szacunek zyskuje niespotykana pasja i konsekwencja z jaką profesor Schatzker przekazuje wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom lekarzy. Był zapraszany z wykładami do wielu krajów świata począwszy od Japonii, Chin, Korei Południowej, poprzez kraje Europy, Ameryki północnej i południowej aż do Australii, gdzie dał ponad 350 wykładów.
- A
- A
- A
Ośrodki badawcze promują polską naukę za granicą i tworzą projekty dla powracających do kraju polskich naukowców
Polskie uczelnie, centra badawcze i instytucje naukowe, tworzą nowe programy, które dają szansę powrotu do kraju naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach. Należy do nich Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej realizująca program „Polskie Powroty”. Część badaczy decyduje się na kontynuowanie kariery naukowej w Polsce, inni od wielu lat mieszkają poza krajem a miejsce, do którego wyemigrowali jest ich drugą ojczyzną. Należy do nich prof. Joseph Schatzker . Dzięki niemu rodzima ortopedia i traumatologia zyskały światowy poziom, a polscy lekarze, którzy byli jego uczniami z powodzeniem leczą i wykładają w zagranicznych szpitalach i ośrodkach naukowych. Joseph Schatzker . który 87 lat temu urodził się w Stryju koło Lwowa, jest dziś uznanym na całym świecie profesorem chirurgii z Uniwersytetu w Toronto.Jest autorem wielu podziałów złamań, które dają podstawy wyboru odpowiedniej metody leczenia i wskazują na powikłania. Z jego książek i podręczników, które tworzyły fundamenty nowoczesnej traumatologii korzystają ortopedzi i chirurdzy urazowi w całym świecie. Efektem jego pracy jest upowszechnienie na całym świecie najnowszych metod leczenia urazów. Kiedy w latach pięćdziesiątych w Szwajcarii pod kierunkiem prof. Mullera powołana została grupa AO (Arbeitsgemeinnschaft für Osteosynthesefragen - Association for the Study of Osteosynthesis) prof. Joseph Schatzker dołączył do tej grupy w 1970 roku, tłumacząc na język angielski „Manual der Osteosynthese” uważaną do dziś za biblię w traumatologii narządu ruchu.
Urodzony na kresach wschodnich - w Stryju koło Lwowa przeżył tragedię II wojny światowej. Z rąk Gestapo zginął jego ojciec, oficer wojska polskiego. Wraz z matką znalazł się w getcie warszawskim, skąd po uwolnieniu uciekł do Austrii, gdzie w Lincu ukończył szkołę podstawową. W 1949 roku wyemigrował do Kanady, tam ukończył szkołę średnią oraz medycynę na Uniwersytecie w Toronto. Po ukończeniu studiów odbywał liczne staże specjalistyczne pod kierunkiem wybitnych profesorów, a po uzyskaniu specjalizacji z chirurgii przebywał w renomowanych ośrodkach w Europie, gdzie pracował nad unaczynieniem kości, oraz zdobywał doświadczenie w nowych metodach zespoleń kości.
Po powrocie do kraju był aktywnym członkiem zespołu naukowego. W 1979 roku został docentem, a 1984 profesorem chirurgii Uniwersytetu w Toronto. W 1985 roku powołano go na ordynatora Oddziału Ortopedii Urazowej w szpitalu Sunnybrook - w największym ośrodku ortopedii i chirurgii urazowej w Kanadzie. Ściśle współpracował z grupą AO w Szwajcarii, gdzie był odpowiedzialny za edukację i dokumentację medyczną. W roku 1996 został Prezydentem tej grupy. Pełnił również wiele funkcji kierowniczych w Towarzystwach i organizacjach ortopedycznych. Jest wiceprzewodniczącym światowej organizacji ortopedycznej SICOT ( Sociѐtѐ Internationale de Chirurgie Orthopѐdique et de Traumatologie).
Profesor Joseph Schatzker otrzymał ponad 30 odznaczeń i honorowych wyróżnień, m.in. najwyższe odznaczenie swojego kraju „Order of Canada”.
Z Uniwersytetem Jagiellońskim jest związany od 1997 roku, poprzez współpracę początkowo z Oddziałem, a później Kliniką Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Współpraca zaowocowała zmianą podejścia do leczenia urazów i znacznym postępem w tej dziedzinie w Klinice. Dzięki zaangażowaniu naukowca wszyscy asystenci Kliniki odbyli specjalistyczne przeszkolenie na kursach dotyczących nowoczesnego leczenia złamań w Szwajcarii. Klinika była wiodącym ośrodkiem w Kraju w zakresie nowoczesnego leczenia złamań.
W Polsce również została doceniona działalność dydaktyczna i organizacyjna Profesora. Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne przyznało Profesorowi najwyższe odznaczenia, przyznając członkostwo honorowe Towarzystwa, a także medale Grucy i Mikulicza, a w roku 2015 medal "Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii".
Autor:
Joanna Gąska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
16:10
Płatny majówkowy debiut nad Chechłem. Nawet 450 zł kary za brak biletu
-
16:09
Maj pełen atrakcji z Centrum Kultury Podgórza
-
18:08
Człowiek na standby'u