Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

4 grudnia Barbórka. Kim była św. Barbara?

Wszystkie Baśki, Basie i Barbary świętują swoje imieniny. A święta Barbara patrzy na nas z góry, z dachu Akademii Górniczo Hutniczej. Kim była ta młoda dziewczyna, która patronuje górnikom? W poszukiwaniu odpowiedzi warto wybrać się do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej w Krakowie. W tym oddziale Muzeum Narodowego można zobaczyć cenne obrazy przedstawiające tę świętą. Z kustoszem Muzeum Narodowego, doktorem Wojciechem Marcinkowskim rozmawia Marzena Florkowska.

Św. Barbara - dar Majerskiego (detal)

A jak Barbórka, to warto wybrać się do Wieliczki. Kopalnia Soli jest wielką atrakcją zwłaszcza dla dzieci, a Solillandia to przygoda niemal na całe życie. Postanowiła ją przeżyć także Marzena Florkowska i Jarosław Zięba, przewodnik po trasie turystycznej w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce.

 

 

 

Współczesne prace górnicze. Fot. Rafał Stachurski - dzięki uprzejmości Kopalni Soli Wieliczka

 

Górnicza szatnia i lampownia. Szyb przeznaczony do zwożenia ogromnych bali drewna, podziemny las i „morze martwe”, a także katedra gotycka i zupełna ciemność i cisza. Poznajcie Kopalnię Soli w Wieliczce od zupełnie innej strony! 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię