Nauka obywatelska (ang. citizen science) to projekty angażujące ludzi spoza środowiska naukowego w badania. To swego rodzaju fenomen, który dzięki wpływowi internetu staje się coraz bardziej popularny. Zanim stało się to modne z dobrodziejstw współpracy z obywatelami korzystali - już od lat 30-tych ubiegłego wieku -  np. ornitolodzy.

Przykłady nauki obywatelskiej to również te dotyczące klasyfikacji galaktyk na podstawie zdjęć wykonywanych przez teleskopy, mapy kwitnienia roślin ogrodowych sporządzane przez tysiące wolontariuszy w Niemczech, czy  włoska akcja na Adriatyku tworzenia map występowania meduz, w której wzięło udział tysiące plażowiczów.


Wszyscy możemy włączyć się w akcję zbierania danych do  Atlasu Płazów i Gadów Polski - przesyłane dane mogą dotyczyć skrzeku, kijanek oraz dorosłych osobników. Wszystkie potwierdzone informacje dotyczące obserwacji płazów i gadów będą na bieżąco przetwarzane i obrazowane w formie map rozmieszczenia poszczególnych gatunków.   Ważne są obserwacje wszystkich gatunków, nie tylko tych rzadkich i objętych ścisłą ochroną.
Formularz zgloszeń do Atlasu Płazów i Gadów można znaleźć na stronie www.iop.krakow.pl

Z dr Małgorzatą Łaciak i profesorami: Pawłem Adamskim i Wojciechem Solarzem  rozmawiała Ewa Szkurłat