Kiedy wieje wiatr - turbiny z łatwoscią wychwytują jego energię, ale co zrobić, kiedy ruch powietrza, który można przerobic na prąd jest zbyt słaby? Jak zapewnić stabilne dostawy energii w tak zmiennej sytuacji?

Projektem, nad którym pracują studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia, działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej, jest budowa turbiny wiatrowej z dyfuzorem o zmiennej średnicy. Wiatr jest odnawialnym źródłem energii o największym potencjale rozwoju, problem stanowi jednak wpływ technologii OZE na stabilność sieci elektroenergetycznej. Rozwiązaniem  maksymalizującym efektywność pracy turbiny jest dyfuzor o zmiennej średnicy. Turbina bierze udział w rywalizacji ogłoszonej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Opracowany mechanizm płynnej zmiany średnicy dyfuzora turbiny wiatrowej, zdecydowano się zgłosić jako wynalazek celem ochrony patentowej, bo rozwiązanie to stanowi niespotykane dotąd podejście do problemu niestabilnej generacji energii elektrycznej przez turbiny wiatrowe.


Koło Eko-Energia pracuje nad kolejnym projektem i planuje stworzenie kilku stanowisk laboratoryjnych do rozwoju technologii konwersji promieniowania słonecznego. Jedno z nich służyć ma do badania konwersji energii słonecznej na energię elektryczną i ciepło, z wykorzystaniem elementów skupiających.