Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Robi portrety krakowianom

Nie trzeba być krakusem z dziada pradziada, by wziąć w tym udział. Paweł Wodnicki z zawodu fotograf i pomysłodawca projektu "Krakowianie" opowiadał Sylwii Paszkowskiej w programie Przed hejnałem o tym skąd wziął się pomysł, aby fotografować mieszkańców Krakowa.

To jest projekt, który ma już kilka lat i pokazuje dzisiejszych krakowian, ale uwaga nie krakusów z dziada pradziada. Czym to się różni?

Znaczy tu sprostowanie krakusów też jak najbardziej, ale nie tylko krakusów. Dla mnie wyznacznikiem bycia krakowianinem w tym projekcie jest stały związek z miastem. Może być krótki, ale w sensie wykluczam turystów po prostu. Jeśli ktoś przyjechał tu 3 tygodnie temu, ale zamierza zostać na stałe, to dla mnie to już jest okej. Zresztą dzisiaj trudno od ludzi wymagać deklaracji, że na wieki wieków będą tu mieszkać, bo nie wiemy, nie znamy trochę dnia ani godziny zawodowo i życiowo.

Kiedy i od czego zaczął się ten projekt?

Jest to projekt z 2019 roku. Zacząłem o nim myśleć jeszcze 8 lat wcześniej. Wtedy miałem plan zrobienia projektu o osobach z zagranicy, które wybrały Kraków do życia, a wtedy było ich w Krakowie oczywiście mniej niż dzisiaj. W tym projekcie dla mnie równie istotne jest miasto, dlatego zdjęcia są robione zawsze na zewnątrz. Miasto jest jakby takim może nierównorzędnym, ale bardzo istotnym aspektem tego zdjęcia. Ludzie rozpoznają ulice, dzielnice, parki i to jest ważne, bo chciałbym, żeby to zachowało zarówno tych ludzi, bohaterów zdjęć, ale też to jak zmienia się samo miasto.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pawel Wodnicki (@krakowianie)

Już powiedział pan, że to są zdjęcia zawsze w plenerze, ale opowiedzmy o nich coś więcej. Czy na nich ma być widoczny charakter bohatera, coś charakterystycznego dla jego pracy, dla jego życia? Jak budowana jest ta opowieść?

To wszystko zależy. Projekt generalnie polega na takich dość spontanicznych zdjęciach. Udział oczywiście jest darmowy, każdy może się zgłosić jeśli tylko spełnia te kryteria, o których wspomniałem. Samo zrobienie zdjęcia zajmuje bardzo mało czasu, to jest zwykle kilka minut dosłownie z uwagi na to, że czasem zaczepiam ludzi na ulicy nawet, więc jeżeli ktoś gdzieś się spieszy, to nie ma czasu tu na długą sesję. Jeżeli się umawiam, bo tak jest najczęściej, ludzie się zgłaszają przez media społecznościowe lub ja uderzam do ludzi, ktoś mi się spodoba, robi coś fajnego, coś ma fajnego w sobie. Wtedy jeżeli się umawiam, to też proszę, żeby to nie było tak na zasadzie takiego przebrania, że ktoś wygląda kompletnie inaczej niż na co dzień. Oczywiście jeżeli na przykład są ludzie, którzy wykonują jakiś konkretny zawód, np. muzycy to często przynoszą instrumenty, ktoś maluje, to chcę sobie zrobić zdjęcie z paletą. Wtedy to właśnie troszeczkę wchodzimy bardziej w ten aspekt pokazania tego czym dana osoba jest i czym się zajmuje. Oczywiście staram się też zawsze, żeby to pokazało osobowość. Jeżeli widzę, że ktoś jest energiczny, to staram się, żeby ta poza była bardziej taka buzująca życiem, a jeżeli widzę, że ktoś raczej spokojny to nie będę mu kazał podskakiwać tylko raczej gdzieś usiąść. Chcę, żeby każdy czuł się po prostu naturalnie i normalnie, żeby to nie było wymuszone.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:01

    Hero Boxing Fighters, czyli amatorskie święto boksu w szczytnym celu

  • 13:47

    Około 6 tys. uczestników Marszu Żywych upamiętni ofiary Zagłady

  • 13:39

    Wieczysta Kraków wciąż niepokonana w 3. lidze. "Pewnym krokiem zmierzamy po awans"

  • 13:00

    Wystawa Skarby z ziemi wydobyte w Starym Sączu

  • 12:30

    „Skarby z ziemi wydobyte” - wśród artefaktów wydobytych w pobliżu Starego Sącza są nawet takie z epoki brązu

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię