Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kiedy medycyna łączy się z aktywnością fizyczną

Leczenie ruchem to prawdziwa rewolucja, która rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej propagatorzy podkreślają, że ćwiczenia mogą pomagać nie tylko w profilaktyce. A skoro ruch - to może warto wypożyczyć specjalny rower? W Krakowie wystarczy zadzwonić na numer 500-033-266.

fot. Fundacja Eco Textil

Pierwsza wypożyczalnia była w Kaliszu, później kolejne w Skarżysku Kamiennej, Słupsku, Kłecku. Od 4 września działa już wypożyczalnia w rakowie. Fundacja docelowo chce utworzyć ich 400. W każdej większej dzielnicy dużego miasta oraz w każdym powiecie w Polsce.

 

Rower dla osób z niepełnosprawnościami to po prostu rower z trzema kołami -  mówi Mateusz Bolechowski z Fundacji Eco Textil. 

Przód, niczym nie różni się od typowego jednośladu. Jedno tylne koło zastępują dwa, co sprawia, że pojazd jest bardzo stabilny. Ma to na celu zmniejszenie możliwości niekontrolowanego upadku, przez osobę niepełnosprawną. Rowery są w trzech rozmiarach: dla dzieci, młodzieży oraz dla osób dorosłych. Pomaga w codziennym poruszaniu się i rehabilitacji.

Skąd są rowery?

Zasada jest prosta. Wystarczy wrzucić niepotrzebne ubrania do pojemników z logo Eco Textil lub PCK. W ten sposób zużyta odzież jest poddawana recyklingowi przez firmę Wtórpol, która część swoich zysków przekazuje Fundacji. Koszt pojazdu to około 2 500 zł.

-------------------------

Ćwiczenia na receptę. Idea Exercise is Medicine czyli leczenie ruchem to prawdziwa rewolucja, która rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej propagatorzy podkreślają, że ćwiczenia mogą pomagać nie tylko w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe takie jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycę.

Exercise is Medicine to amerykański program, którego celem jest edukowanie lekarzy
i trenerów, na temat tego, jaki rodzaj ruchu zastosować u naprawdę chorego pacjenta. Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworem czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć, a w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia - wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Polska.

Potwierdzenia dla idei Exercise is Medicine można poszukać w licznych badaniach,
które  pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Jednym słowem osoby ćwiczące żyją dłużej.

Co istotne jednak ćwiczenia mogą również pomagać w powrocie do zdrowia. Opracowany przejrzysty system współpracy lekarza i trenera ze wsparciem dietetyka powinien być elementem leczenia chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet wyleczyć, tylko trzeba wiedzieć jak.

150 minut tygodniowo. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużym nasileniu. W zależności od stanu zdrowia te normy mogą się różnić dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Wszystko zależy od etapu leczenia, samopoczucia osoby chorej i wyjściowej kondycji fizycznej.

7. Europejski Kongres Exercise is Medicine po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie.
W dwudniowej konferencji wystąpi 35 prelegentów i prezenterów z 7 państw Europejskich i ze Stanów Zjednoczonych, odbędzie się 27 wykładów, 8 masterclass oraz 8 warsztatów. Wydarzenie obejmie w swoim zakresie 4 duże wydarzenia: wykłady teoretyczne z zakresu medycyny i sportu, pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego, warsztaty Fitnessu Medycznego, a także akcja „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”

Katarzyna Pelc rozmawia z dr Anną Plucik -Mrożek i Małgorzatą Perl, magister wychowania fizycznego ze specjalizacjami: rekreacja ruchowa i fitness, korektywa i kompensacja, managerem sportu

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię