Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: W Mampikony dzień targowy

Do centrum miasta zjeżdża jeszcze więcej handlarzy niż zwykle. Kupić można wszystko - od miejscowej kawy, przez warzywa i mięso, po ubrania i elektronikę. Tłum ludzi przeciska się między straganami, aby załatwić swoje sprawy. Stragany to często nie rozbudowane sklepy, a zwykły stolik, albo koc rozłożony na ziemi. Na taki targ wybrała się reporterka Radia Kraków Teresa Gut.

fot: Teresa Gut

- Jest główna ulica. Potem wejdziemy w boczną i przejdziemy przez rynek. Asfaltu nie ma. W porze deszczowej jest tutaj po kostki lub kolana błota. Każdego dnia tygodnia w innej wiosce dookoła jest dzień targowy. Czwartek to czas Mampikony. Wszyscy z wiosek przychodzą. W centrum jest rynek byków. To tak jak nasza giełda samochodowa. Jest handel i oglądanie - mówi misjonarz, o. Michał Apiecionek.

Jak dodaje ojciec Dariusz Marut, Malgasze to urodzeni handlowcy. Po drodze każdy coś sprzedaje. Nawet w małych wioskach widać ludzi, którzy próbują sprzedać nawet pięć pomidorów.

fot: Teresa Gut

Na sprzedaż na wyspie jest wszystko, nawet stare butelki i puszki. Jak ktoś potrzebuje butelki na napoje, można je kupić. "Ja handluję od 28 lat. Sprzedaję różne drobiazgi. Praca nie jest lekka. Mój mąż co tydzień jeździ do stolicy po towar. Teraz pojechał z obwoźnym bazarem do wioski oddalonej o 50 kilometrów. Tam też dzisiaj jest rynek" - mówi jedna z handlujących kobiet.

Na targu nie ma wag, mimo że sprzedawany jest na przykład ryż lub groszek cukrowy. "Wszystko jest liczone na puste puszki po mleku, na objętość. Nie wiem ile kosztuje kilogram ryżu, ale wiem ile kosztuje puszka ryżu. Wszystko tak się liczy. Z tym też trzeba uważać. Są oczywiście oszuści. Są tacy, którzy mogą do pustej puszki nalać trochę wosku na dno i zaoszczędzić łyżkę ryżu" - przestrzega o. Dariusz Marut.

fot: Teresa Gut

Targ obejmuje większą część miasta. Wszyscy próbują handlować. Z czegoś bowiem trzeba żyć. Nie ma z tego milionów, ale w ten sposób można zdobyć coś do jedzenia. Madagaskar to jeden z biedniejszych krajów świata. 80 procent jego mieszkańców żyje z rolnictwa.

fot: Teresa Gut

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię