Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Pomagamy pacjentom z problemami okulistycznymi

Lekarze współpracujący z Polską Misją Dla Afryki pracują na Madagaskarze w pocie czoła. Dosłownie. Temperatura w Mampikony przekroczyła niedawno 40 stopni Celsjusza. W pokoju, w którym pracuje okulistka dr Zofia Sikorska, jest nawet goręcej. Badania okulistyczne wymagają ciemni, a to oznacza, że nie można tam otworzyć okien. Jednak mimo niesprzyjających warunków, już udało się pomóc około 400 pacjentom z wadami wzroku i bólami oczu.

- Zamykamy drzwi. Tutaj musi być ciemnia. Nie może być otwartego okna - mówi dr Zofia Sikorska. Lekarce z Polski pomaga 21-letnia Su. "Jestem tłumaczką pani okulistki. Tłumaczę z malgaskiego na angielski i odwrotnie. Pomagam też, gdy pacjenci mają czytać cyfry z tablicy" - mówi.

Najczęstszą przypadłością jest podrażnienie spojówek. Tylko pojedyncze osoby się nie skarżą na bóle, pieczenie i szczypanie. Wszystko przez podrażenienia słoneczne. Jak tłumaczy doktor Sikorska, na Madagaskarze są dosyć trudne warunki do życia.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Po pomoc przyszła między innymi 14-letnia dziewczynka. "Ma zapalenie spojówek, co widać. Ona dobrze widzi, ale ma zapalenie spojówek. To wynika często z podrażnienia i brudnych rąk. Trzeba nauczyć ją myć powieki. Pokażę jej jak to się robi" - mówi lekarka z Polski.

14-latka dostała okulary słoneczne. Na jednej parze się jednak nie skończyło. Dziewczynka ma bowiem siostrę-bliźniaczkę. Trzeba było zatem też znaleźć okulary dla siostry. 

fot: Teresa Gut

Gabinet doktor Sikorskiej wygląda jak dobrze wyposażony sklep optyczny. "Wiele dni spędziłam nad tym, żeby coś tutaj było. Dzisiaj byłam szczęśliwa. Dobrałam dobre okulary lekarzowi, który tutaj pracuje. To było skomplikowane. W jednym oku miał wadę +3, w drugim -2. Trzeba mieć duże szczęście, żeby komuś dobrać takie okulary" - mówi.

Większość okularów zabranych przez lekarzy na Madagaskar pochodziła ze zbiórek. Jak informuje reporterka Radia Kraków, zapasy już się kończą. Dlatego, jeśli zostanie zdiagnozowana wada, dla której akurat nie bedzie odpowiednich szkieł, lekarze po powrocie wyślą je pocztą.

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię