Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Po co organizować misje medyczne?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie reporterka Radia Kraków Teresa Gut pojechała do Antsirabe. To miejscowość oddalona od stolicy o około 200 kilometrów na południe. Lekarze z Krakowa pomagali tam w ubiegłym roku. Tamtejszy mały szpital ma salę operacyjną, porodówkę i kilka podstawowych oddziałów z sześćdziesięcioma łóżkami. Po misji zaczęto zbierać datki na rozbudowę placówki.

Szpital w Antsirabe. / fot: Teresa Gut

Budowa trwa, z czego cieszy się dyrektorka placówki, misjonarka s. Małgorzata Langner. "To stary budynek. Tu będzie nowy. Będzie parter i dwa piętra. Na dole będą sale na 4 osoby. To będzie dla oddziału wewnętrznego. Na 1 piętrze będzie chirurgia" - mówi.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

- Budowa idzie bardzo dobrze i szybko. Wszystko jest zgodnie z planem. Jesteśmy na etapie pierwszego piętra. W przyszłym tygodniu będziemy zalewać strop i ruszać z budową drugiego piętra - mówi Waliha, kierownik techniczny odpowiedzialny za budowę.

Do budynku można już nawet wejść, w środku są schody. Siostra Małgorzata Langner już wie jak całość zostanie urządzona. "Już łóżka zamówiłam. Trzeba czekać 3-4 miesiące na łóżka, stoliki, wyposażenie. Wszystko jest już zamówione" - dodaje.

Budowa nowego szpitala w Antsirabe. / fot: Teresa Gut

Zanim ruszyła budowa obiektu, trzeba było wykonać pracę "w terenie". "Moim zadaniem jest sprawdzanie jakie są realne potrzeby i możliwości zrobienia czegoś. Ostatnio pracowałem przy powstawaniu szpitala w Antsirabe dla najbardziej potrzebujących chorych. Nasza praca to nie tylko papier i liczby. Trzeba było pojechać na miejsce i porozmawiać, żeby pokazać, że ta budowa jest potrzebna. Trzeba było rozmawiać bezpośrednio z człowiekiem i to nie z jednym" - mówi Patrick, współpracujący z Fundacją przy róznych projektach.

Na Madagaskarze brakuje lekarzy. Lekarzom z kolei brakuje wiedzy. Szpitalom brakuje wyposażenia i materiałów. Z drugiej storny wiele problemów mają ludzie, których nie stać, żeby iść i się leczyć.

Szpital w Antsirabe. / fot: Teresa Gut

- Jak przyszliśmy tutaj do Antsirabe, nie było tyle zabudowań i tylu ludzi. Były tu pola. Biskup nas prosił, żebyśmy zrobiły coś dla matek. Dużo kobiet umierało. Nie miały gdzie rodzić, więc rodziły w domach. Tam się wykrwawiały. Na Madagaskarze jest tak, że w szpitalach państwowych od razu trzeba płacić. Kupić trzeba gazik, kroplówkę, wenflon. Osoba opiekująca się chorym biega co chwilę do apteki, kupije i daje lekarzom. Wtedy dopiero leczą - opowiada s. Małgorzata Langner.

Dlatego na przykład na Madagaskarze matki umierają przy porodzie sto razy częściej niż w Polsce. Średnia długość życia to zaledwie 45 lat.

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię