Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Pierwszy dzień pracy za nami

Na Madagaskarze słońce zachodzi obecnie chwilę po 18:00. Szybko robi się ciemno i dzień pracy się kończy. Lekarze, którzy wyruszyli na Misję Medyczną Polskiej Fundacji Dla Afryki pierwszego dnia przebadali w sumie blisko 200 pacjentów. Jak wygląda ta praca?

Wejście do przychodni w wiosce służy jako poczekalnia. Do środka ludzie wchodzą bez butów. / fot: Teresa Gut

- Wyjechaliśmy z Mampikony i jedziemy do wioski, która znajduje się 24 kilometry dalej. Wioska nazywa się Andongona-Zamihova. Tam jest ojciec Darek z dokror Lidią. Pojedziemy zobaczyć jak im idzie praca. Przywieziemy też trochę lekarstw, których nie ma na miejscu. Tam siostry prowadzą też małą przychodnię. Jest budynek, miejsce, gdzie pacjentów można przyjąć - mówi nasz przewodnik, misjonarz Michał Apiecionek.

Wioska Andongona-Zamichova. / fot: Teresa Gut

Na miejscu spotkaliśmy doktor Lidię Stopyrę. "Jest dużo dzieci i dużo dorosłych. Wszyscy są chorzy. Póki co mamy leki, przywozimy je też na bieżąco. Idziemy do przodu. Od rana mam policzonych pacjentów. W tej chwili to osiemnasty pacjent. Miałam dzisiaj pacjentów z malarią. Było podejrzenie bilharciozy u 4-letniego dziecka. To choroba pasożytnicza, która w tym rejonie jest częsta. Zarażają się ludzie przez brodzenie w stojącej wodzie" - mówi.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Dużą pomocą dla lekarzy są studenci i tłumacze. Studenci ostatniego roku medycyny zbierają wywiad. "Pochodzę z Mampikony, medycynę studiuję w Mahajandze. Najważniejsze w zawodzie to mieć doświadczenie. Tutaj możemy zobaczyć więcej chorych. W różnych miejscach na wyspie są różne choroby. Tutaj zdobywamy wiedzę, której byśmy nie zdobyli w innym miejscu. Jeszcze nie jestem zmęczony. Mam siłę. Pierwszy dzień jest ok. Jutro też powinno być dobrze" - mówi Irde.

fot: Teresa Gut

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię