Przebywanie na łonie natury, pośród drzew, z dala od ruchu ulicznego wycisza, odpręża, relaksuje, poprawia zarówno stan psychiczny jak i fizyczny. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu "Lasy dla życia" umożliwia seniorom oraz dzieciom niewidzącym i słabowidzącym kontakt z naturą. Dzięki wycieczkom mogą doświadczyć przyrody różnymi zmysłami. "Zetknęli się z wilgocią mchów, śpiewem ptaków i zapachem torfowisk" - powiedziała Zdzisława Kot-Malinowska.
Istnieje wiele dowodów naukowych wskazujących, iż kontakt z przyrodą, przede wszystkim z lasem, pomaga w walce ze stresem, poprawia samopoczucie, pozwala chronić zdrowie psychiczne człowieka. Kąpiele leśne mogą być przydatne w walce z depresją, lękiem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej oraz z deficytem uwagi.
Wg badań naukowców z SGGW 10-minutowy pobyt w lesie obniża ciśnienie krwi, 20 minut – poprawia nastrój, 60 minut – wyostrza uwagę. Istnieje związek pomiędzy pobytem w lesie, a korzystnymi reakcjami immunologicznymi, w tym ekspresją białek antynowotworowych.Okazuje się, że w 1 m3 powietrza w zbiorowisku leśnym znajduje się 200-500 bakterii, podczas gdy w 1 m3 powietrza miejskiego jest ich znacznie więcej, bo aż 4000-8000.