Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kraków stara się o włączenie do programu technologii obronnych NATO

Kraków ma szansę dołączyć do międzynarodowego programu wsparcia innowacji obronnych NATO w ramach akceleratora DIANA. Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny starają się o utworzenie polskiego oddziału, w którym naukowcy oraz specjaliści od nowych technologii będą wdrażać nowoczesne rozwiązania na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Włączenie krajowego systemu innowacji technologicznych do systemu natowskiego, ma zwiększyć potencjał badawczy i obronny Polski. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

Izabela Albrycht, dyrektor Centrum Cyberberbezpieczeństwa AGH w Krakowie, Fot. Joanna Gąska

Dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności i rozwój firm w obszarze nowych i przełomowych technologii podwójnego zastosowania. Akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej AGH.

Celem akceleratora DIANA, tworzonego przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się przełomowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały.

Program powstał z myślą o rozwoju technologii z potencjałem tzw. podwójnego zastosowania, czyli  zarówno do celów cywilnych jak i obronnych. Dołączenie do programu niesie ze sobą szansę na dynamiczny ich rozwój, dalszą komercjalizację oraz szybszą adaptację przez sojuszników NATO. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski i włączeniu krajowego ekosystemu innowacji do systemu natowskiego, obejmującego 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię