|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ulica Jagiellońska

Po pierwsze – Drodzy PT Autorzy mądrych opisów, którzy przepisujecie jedni od drugich – ul. Jagiellońska nie jest i nigdy nie była prosta...

Posłuchaj:

fot. K.Myślik

Dość pójść i sprawdzić : „uniwersytecki” czyli zachodni ogonek ulicy wyraźnie skręca ku południowi. Może się to wiązać z faktem, że ta część miasta lokacyjnego opierała się o koryto i rozlewiska Wisły, a co najmniej fragment dzielnicy żydowskiej (późniejszego kwartału uniwersyteckiego) najzwyczajniej w świecie ulokowany został na gruntach … nadsypanych. I to jeszcze przed powstaniem fortyfikacji czyli miejskich murów.

W swojej wędrówce przez Kraków Matka Boska z berłem i w koronie dotarła na ul. Jagiellońską. Jest repliką dawnej figury, która najpierw zdobiła bramę do cmentarza mariackiego, skąd po zniesieniu cmentarza trafiła do wylotu ul. Kapucyńskiej na Planty – a stamtąd na dzisiejsze miejsce.

Kilka lat temu osłabiony czasem kasztanowiec runął na nią, powalony przez wichurę – i trzeba było figurę wraz z kolumną wykonać od nowa.

 

Jagiellońska, niczym portret Krakowa XX wieku : od Narodowego Starego Teatru przez cukiernię i turystykę górską do sklepu antykwarycznego i uniwersytetu.

„Gołębnik” czyli dotychczasowa i przyszła kuźnia nadchodzących i obecnych Wisław Szymborskich, Olg Tokarczuk i Czesławów Miłoszów, Sławomirów Mrożków i mnóstwa innych – czego im życzymy z serca.

Narodowy Stary Teatr. Absolutny cud lat 70. ubiegłego wieku i najlepszy podówczas teatr w Polsce. Bez wątpienia (przy niezwykle marnych warunkach socjalnych). Tryumfalny pochód przez kraj (dławiony cenzurą, jednopartyjną nomenklaturą i niemożnością otwartych kontaktów ze światem) rozpoczęła premiera „Dziadów - Cz.III” w reżyserii Konrada Swinarskiego w r. 1972. Cztery lata po zdjęciu „Dziadów” z afisza w Warszawie, w 1968 r. Tę tablicę dla pamięci reżysera wmurowano w ścianę gmachu obok tablic upamiętniających Władysława Żeleńskiego i Wiktora Sadeckiego.

 

Konrad Myślik - txt i fot/kp

 

100%
0%